We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP B7RT9AE/302XL/304XL Printhead cartridge black high-capacity, 300 pages ISO/IEC 24711 for HP DeskJet 1110/2130/2620/3720/OfficeJet 5200
- HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764; HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032; HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230
- 1 Black (~300 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
- Ideal for creating store-quality photos and everyday documents with consistent, high-quality results for home, school, and work.
- Ink cartridge
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
HP 302 and 304 Ink Cartridges are now one cartridge. The new HP 302/304 cartridge delivers outstanding prints with the reliable performance you trust.
Compatible Printers: HP DeskJet 2620 Series, HP DeskJet 2623, HP OfficeJet 3833, HP Envy 5055 All-ln-One, HP Envy 4526 e-All-in-One, HP DeskJet 2622, HP Envy 5020 All-ln-One, HP Envy 4520 Series, HP Envy 4528 e-All-in-One, HP OfficeJet 3838, HP Envy 4527 e-All-in-One, HP OfficeJet 3832, HP Envy 4522 e-All-in-One, HP Envy 5010 All-ln-One, HP DeskJet 3720 seagrass, HP OfficeJet 3830, HP OfficeJet 4656, HP OfficeJet 4650 Series, HP DeskJet 2633, HP DeskJet 2634, HP Envy 4521 e-All-in-One, HP DeskJet 2100 Series, HP DeskJet 3632, HP DeskJet 3764, HP OfficeJet 3835, HP DeskJet 3637, HP DeskJet 2620, HP DeskJet 3720 blue, HP DeskJet 3735, HP DeskJet 3639, HP Envy 5000 Series, HP DeskJet 3750, HP OfficeJet 5230, HP DeskJet 2630 Series, HP OfficeJet 3834, HP OfficeJet 4657, HP DeskJet 2621, HP DeskJet 3730 Series, HP DeskJet 3720, HP Envy 5052 All-ln-One, HP OfficeJet 5200 Series, HP DeskJet 2600, HP OfficeJet 3836, HP OfficeJet 5232, HP Envy 4525 e-All-in-One, HP OfficeJet 3831, HP DeskJet 3636, HP DeskJet 3760, HP DeskJet 3760 Series, HP DeskJet 3730, HP DeskJet 3762, HP OfficeJet 4655, HP DeskJet 2630, HP DeskJet 3750 Series, HP DeskJet 3635, HP Envy 5034 All-ln-One, HP OfficeJet 5220, HP DeskJet 3630, HP OfficeJet 4658, HP DeskJet 3720 Series, HP DeskJet 3638, HP DeskJet 3733, HP DeskJet 3732, HP DeskJet 2130, HP DeskJet Ink Advantage 3700 MFP, HP DeskJet 1110, HP DeskJet 2134, HP OfficeJet 3800 Series, HP OfficeJet 4654, HP Envy 5032 All-ln-One, HP DeskJet 3630 Series, HP Envy 4520 e-All-in-One, HP DeskJet 3633, HP DeskJet 2632, HP DeskJet 1112, HP DeskJet 3631, HP Envy 5030 All-ln-One, HP DeskJet 2136, HP Envy 4524 e-All-in-One, HP OfficeJet 4650, HP DeskJet 2132, HP DeskJet 3634
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Single pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | Malaysia |
| Compatibility | HP 302 ink cartridges work with: HP DeskJet 2622, 2630, 2632, 2633, 2634, 3630, 3633, 3750, 3760, 3762, 3764 HP Envy 4520, 4522, 4523, 4528, 5020, 5030, 5032 HP OfficeJet 3831, 3833, 3835, 4652, 4654, 4655, 4657, 5220, 5230 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| Country of origin | Malaysia |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139665, 199764139672, 199764139689, 199764139696, 199764139702 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139665; (30B) 199764139672; (LS1) 199764139689; (LS2) 199764139696; (LS3) 199764139702 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 113 mm |
| Weight | 40 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 37 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 167 x 259 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199764139665, 199764139672, 199764139689, 199764139696, 199764139702 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (30A) 199764139665; (30B) 199764139672; (LS1) 199764139689; (LS2) 199764139696; (LS3) 199764139702 |
| Other features | |
| Gross weight of outer carton | 3.34 kg |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Gross weight (outer carton) | 3.59 kg (7.91 lbs) |
| Country of origin | Malaysia |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 167 x 259 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Master (outer) cases per pallet layer | 32 pc(s) |
| Pallet gross weight | 156.2 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.78 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 167 x 259 mm |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Pallet weight (imperial) | 156.2 kg (344.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1163.8 mm (47.2 x 31.5 x 45.8") |
| Layers per pallet | 9 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.78 kg (8.34 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HP B7RT9AE/302XL/304XL Printhead cartr...
£40.84
£34.03
|
HP Q7583A/503A Toner cartridge magenta...
£46.02
£38.35
|
Recommended
HP C9722A/641A Toner cartridge yellow,...
£41.27
£34.39
|
Bestseller
HP C9364EE/337 Printhead cartridge bla...
£50.16
£41.80
|
Popular
HP Q7582A/503A Toner cartridge yellow,...
£46.02
£38.35
|
Hot Product
HP C8765EE/338 Printhead cartridge bla...
£48.58
£40.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
B7RT9AE#LS1
|
Q7583A
|
C9722A
|
C9364EE
|
Q7582A
|
C8765EE
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Yellow
|
N/A
|
Yellow
|
N/A
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
N/A
|
Original
|
N/A
|
| Type |
Original
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Original
|
| Supply type |
Single pack
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Printing colours |
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
Black
|
| Brand compatibility |
HP
|
N/A
|
N/A
|
HP
|
N/A
|
HP
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
| Colour |
black
|
magenta
|
yellow
|
black
|
yellow
|
black
|
| Content (ml) |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
11.00
|
N/A
|
11.00
|
| Capacity |
300.00
|
6000.00
|
8000.00
|
420.00
|
6000.00
|
480.00
|





