We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Esselte No.1 VIVIDA Lever Arch File PP, 30% pre-consumer recycled foil
SKU
624071
£89.86
£74.88
In stock
0 available
SKU: 624071
EAN: 4049793030814
Lever Arch & Box FileLever Arch & Box File
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- Spine pocket labels replaceable for easier personalisation
- Cover lock, thumbhole and protected, metal edges for easy handling and secure document storage
- PP cover made from 30% pre-consumer recycled foil
- 350 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 3 year guarantee on the mechanism, FSC® certified
Category: A4 Size
| SKU | 624071 |
|---|---|
| EAN | 4049793030814 |
| Manufacturer | Esselte |
| Availability | In Stock |
Esselte PVC Lever Arch File. Constructed to the highest specification with metal shoes to prevent scuffing, thumb hole for easy retrieval, front cover lock, quality lever arch mechanism and a large reversible spine ticket. Size A4. Colour - Blue.
| Features | |
|---|---|
| Purpose | Storage |
| Media weight | 350 g/m² |
| Reinforced edges | Yes |
| Label holder | Yes |
| Surface type | Textured surface |
| Material | Plastic |
| Thumb hole | Yes |
| Spine width | 5 cm |
| Rings quantity | 2 |
| Maximum capacity | 350 sheets |
| Format | A4 |
| Product colour | Blue |
| Colour | |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 430 g |
| Depth | 318 mm |
| Width | 52 mm |
| Height | 287 mm |
| Technical details | |
| Material | Plastic |
| Thumb hole | Yes |
| Spine width | 5 cm |
| Rings quantity | 2 |
| Maximum capacity | 350 sheets |
| Format | A4 |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Esselte No.1 VIVIDA Lever Arch File PP...
£89.86
£74.88
|
Bestseller
Esselte No.1 Solea Lever Arch File PP,...
£91.33
£76.11
|
New
Esselte 231040 ring binder A4 Multicol...
£91.33
£76.11
|
Elba BOARD LEVER ARCH A4 ASTD PK10
£101.34
£84.45
|
Recommended
Elba 100202218 ring binder A4 Red
£126.60
£105.50
|
Popular
Elba 100202219 ring binder A4 Green
£126.60
£105.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
624071
|
231037
|
231040
|
100025220
|
100202218
|
100202219
|
| Manufacturer |
Esselte
|
Esselte
|
Esselte
|
Elba
|
Elba
|
Elba
|





