We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Esselte No.1 Solea Lever Arch File PP, 30% pre-consumer recycled foil
SKU
231037
£91.33
£76.11
In stock
0 available
SKU: 231037
EAN: 4049793010762
No.1 Solea Lever Arch File PP, 30% pre-consumer recycled foilNo.1 Solea Lever Arch File PP, 30% pre-consumer recycled foil
- Patented No.1 mechanism with outstanding locking force for consistently precise closing, guaranteed to close reliably even after 10,000 uses
- Perfect alignment of pins and arches even when file is completely full
- PP cover made from 30% pre-consumer recycled foil
- Spine pocket labels replaceable for easier personalisation
- Cover lock, thumbhole and protected, metal edges for easy handling and secure document storage
- 500 A4 sheet capacity (80 gsm)
- 3 year guarantee on the mechanism, FSC® certified
Category: A4 Size
| SKU | 231037 |
|---|---|
| EAN | 4049793010762 |
| Manufacturer | Esselte |
| Availability | In Stock |
High quality, durable lever arch file with PP cover made from 30% pre-consumer recycled foil in pastel colours for home and office use. Unique No.1 mechanism ensures superior performance.
| Features | |
|---|---|
| Material | Polypropylene (PP) |
| Spine width | 7.5 cm |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Format | A4 |
| Product colour | Pink |
| Colour | |
| Product colour | Pink |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 460 g |
| Depth | 72 mm |
| Width | 290 mm |
| Height | 318 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Material | Polypropylene (PP) |
| Spine width | 7.5 cm |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Format | A4 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Esselte No.1 Solea Lever Arch File PP,...
£91.33
£76.11
|
New
Esselte 231040 ring binder A4 Multicol...
£91.33
£76.11
|
Elba BOARD LEVER ARCH A4 ASTD PK10
£101.34
£84.45
|
Hot Product
Esselte No.1 VIVIDA Lever Arch File PP...
£89.86
£74.88
|
Recommended
Elba 100202218 ring binder A4 Red
£126.60
£105.50
|
Popular
Elba 100202219 ring binder A4 Green
£126.60
£105.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
231037
|
231040
|
100025220
|
624071
|
100202218
|
100202219
|
| Manufacturer |
Esselte
|
Esselte
|
Elba
|
Esselte
|
Elba
|
Elba
|





