We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Durable Basic White
SKU
1701674060
£4.40
£3.67
In stock
0 available
SKU: 1701674060
EAN: 4005546741741
Letter tray BASIC A4Letter tray BASIC A4
- Stackable letter tray for quick access to documents
- Compatible height spacers available separately
- Optimised size, reduced volume
- For formats A4 to C4
- With labelling field, can be individually labelled with article 8015-19, LABELFIX®
Category: desk trays
| SKU | 1701674060 |
|---|---|
| EAN | 4005546741741 |
| Manufacturer | Durable |
| Availability | In Stock |
Durable’s minimalist letter trays are contemporary, high gloss and come in a variety of vibrant colours to brighten up your office. The trays are fully modular and can be stacked for maximum space savings.The ergonomic design features a raised front keeping documents safe from slipping out with large grip cutouts for easy access.Bring efficiency and style to your workplace.Compatible with height spacers (product # 1701723060)Paper size: A4, C4, Folio and Letter SizesDimensions: 337 x 253 x 63 mm (L x W x H)Quantity: 1 TrayMade in Germany and built to last.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | Germany |
| Stackable | Yes |
| Format | A4 |
| Number of compartments | 1 |
| Suitable for storing | Letter, Paper |
| Maximum capacity | 500 sheets |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 253 mm |
| Height | 337 mm |
| Depth | 63 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 253 mm |
| Height | 337 mm |
| Country of origin | Germany |
| Stackable | Yes |
| Depth | 63 mm |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Country of origin | Germany |
You may also be interested in
| Product |
Durable Basic White
£4.40
£3.67
|
Bestseller
Deflecto CP043YTBLU desk tray/organize...
£4.49
£3.74
|
Durable BASIC Blue
£5.40
£4.50
|
Popular
Durable BASIC Red
£5.40
£4.50
|
Recommended
Durable 1700784058 desk tray/organizer...
£5.59
£4.66
|
Durable Basic Red
£4.40
£3.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1701674060
|
CP043YTBLU
|
1701711040
|
1701711080
|
1700784058
|
1701674080
|
| Manufacturer |
Durable
|
Deflecto
|
Durable
|
Durable
|
Durable
|
Durable
|





