We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL ST600MP0005-EQ-REF internal hard drive 600 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
ST600MP0005-DELL-EQ-REF
£67.60
£56.33
In stock
0 available
SKU: ST600MP0005-DELL-EQ-REF
EAN:
600GB, 15000 rpm, 2.5", SAS, 12Gbps600GB, 15000 rpm, 2.5", SAS, 12Gbps
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | ST600MP0005-DELL-EQ-REF |
| Manufacturer | DELL |
| Availability | In Stock |
Increase the storage capacity of your system with the 600GB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 15K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Popular
DELL ST600MP0005-EQ-REF internal hard...
£67.60
£56.33
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
Hot Product
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.49
£70.41
|
Recommended
HPE 697572-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ST600MP0005-DELL-EQ-REF
|
WD5000AZLX
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
697572-B21-RFB
|
| Manufacturer |
DELL
|
Western Digital
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





