We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts SA146005I833 internal hard drive 146 GB 15000 RPM 3.5" SAS
SKU
SA146005I833
£71.41
£59.51
In stock
0 available
SKU: SA146005I833
EAN: 5704327385530
3.5"SAS Hotswap 146GB 15000RPM Dell PowerEdge, hotswap3.5"SAS Hotswap 146GB 15000RPM Dell PowerEdge, hotswap
- High Quality
- Tested and certified
- Matching Performance
- Reliable with 24 month Warranty
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | SA146005I833 |
| EAN | 5704327385530 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
In CoreParts you will find a wide range of alternative Hard Drives that match the performance of your original Hard Drives with different sizes, Nand Flash and capacities, for consumer or industrial use. All manufactured by high-end, certified and trusted suppliers.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Swing handle for easy carrying | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Hot-swap | Yes |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 300 g |
| Width | 120 mm |
| Weight | 280 g |
| Package depth | 30 mm |
| Height | 100 mm |
| Depth | 30 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 300 g |
| Package depth | 30 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| USB powered | No |
| Swing handle for easy carrying | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
CoreParts SA146005I833 internal hard d...
£71.41
£59.51
|
Bestseller
Western Digital Blue internal hard dri...
£86.36
£71.97
|
Hot Product
Origin Storage 2TB 3.5in SATA 7200rpm
£105.80
£88.17
|
Popular
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
Recommended
HPE 737394-B21-RFB internal hard drive...
£90.12
£75.10
|
HPE 785071-B21-RFB internal hard drive...
£84.49
£70.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SA146005I833
|
WD5000AZLX
|
SA-2000/7
|
4XB0K12270
|
737394-B21-RFB
|
785071-B21-RFB
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Western Digital
|
Origin Storage
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 2 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
Serial ATA
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
PC
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





