We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Contour Design Contour Dongle - Compatible with all RollerMouse, SliderMouse & Unimouse products incl. Balance Keyboard REV.2.0
SKU
RM-DONGLE
£23.63
£19.69
In stock
0 available
SKU: RM-DONGLE
EAN: 0743870003237
Contour Dongle - Compatible with all RollerMouse, SliderMouse & Unimouse products incl. Balance Keyboard REV.2.0Contour Dongle - Compatible with all RollerMouse, SliderMouse & Unimouse products incl. Balance Keyboard REV.2.0
Category: input device accessories
| SKU | RM-DONGLE |
|---|---|
| EAN | 0743870003237 |
| Manufacturer | Contour Design |
| Availability | In Stock |
Enjoy smooth, stable performance across your setup with one wireless USB receiver. It connects up to three compatible devices including RollerMouse Free3, Red, Red Plus, UniMouse, and Balance Keyboard from REV 2.0 and up. Advanced 2.4GHz technology ensures reliable connectivity and helps create a cleaner, more flexible workspace.
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Country of origin | China |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Depth | 19 mm |
| Height | 6 mm |
| Weight | 2 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 61 mm |
| Package depth | 61 mm |
| Package height | 24 mm |
| Package weight | 13 g |
| Packaging content | |
| Packaging content | Dongle |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |
| Master (outer) case width | 208 mm |
| Master (outer) case length | 283 mm |
| Master (outer) case height | 10 mm |
| Master (outer) case gross weight | 200 g |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Contour Design Contour Dongle - Compat...
£23.63
£19.69
|
Motorola KT-KYBDGRL1-VC70-R input devi...
£31.06
£25.88
|
Hot Product
Contour Design Universal Sleeve with r...
£34.66
£28.88
|
Bestseller
Microsoft Surface Slim Pen Charger Wir...
£26.16
£21.80
|
Recommended
Contour Design Keyboard Risers for Rol...
£31.50
£26.25
|
Popular
R-Go Tools R-Go Hygienic keyboard cove...
£22.39
£18.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RM-DONGLE
|
KT-KYBDGRL1-VC70-R
|
UNIVERSAL-SLEEVE
|
8X3-00002
|
A145
|
RGOHCKCEU79
|
| Manufacturer |
Contour Design
|
Zebra
|
Contour Design
|
Microsoft
|
Contour Design
|
R-Go Tools
|
| Product type |
N/A
|
Keyboard cover
|
Keyboard case
|
Wireless charging system
|
N/A
|
Keyboard cover
|
| Device type |
N/A
|
keyboard
|
Mouse / Keyboard
|
Stylus pen
|
N/A
|
keyboard
|





