We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1240RBWBP Ink cartridge multi pack C,M,Y, 3x600 pages Pack=3 for Brother DCP-J 525/MFC-J 6510
SKU
LC1240RBWBP
£47.77
£39.81
In stock
0 available
SKU: LC1240RBWBP
EAN: 5014047562365
The Brother LC1240RBWBP Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Rainbow Blister Pack. Each cartridge prints 600 pages.The Brother LC1240RBWBP Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Rainbow Blister Pack. Each cartridge prints 600 pages.
- Each cartridge prints 600 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC1240 original ink cartridges protects your printer warranty
| Printing colours | Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 600.00 |
| Colour | cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC1240RBWBP |
| EAN | 5014047562365 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this LC1240RBWBP Rainbow Blister Pack. The pack contains Cyan, Yellow and Magenta cartridges, all designed to help you get the best from your Brother printer.
Compatible Printers: Brother DCP-J 925 DW, Brother MFC-J 6510 DW, Brother DCP-J 725 DW, Brother MFC-J 825 DW, Brother MFC-J 5910 DW, Brother MFC-J 430 Series, Brother MFC-J 6910 DW, Brother MFC-J 835 DW, Brother MFC-J 435 W, Brother DCP-J 525 W, Brother MFC-J 6710 DW, Brother MFC-J 430 W, Brother MFC-J 625 DW
| Features | |
|---|---|
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 600 pages |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Compatibility | DCP-J525W / DCP-J725DW / DCP-J925DW MFC-J430W / MFC-J625DW / MFC-J825DW / MFC-J5910DW / MFC-J6510DW / MFC-J6710DW / MFC-J6910DW |
| Paper dimensions | ISO 24711 |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Paper dimensions | ISO 24711 |
| Package type | Blister |
| Country of origin | China |
| Print technology | Inkjet printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 68 mm |
| Weight | 129 g |
| Height | 179 mm |
| Depth | 123 mm |
| Package depth | 178 mm |
| Package weight | 188 g |
| Package width | 122 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 67 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 178 mm |
| Package weight | 188 g |
| Package width | 122 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 67 mm |
| Products per pallet | 992 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 248 pc(s) |
| Other features | |
| Paper dimensions | ISO 24711 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Pallet gross height | 16.4 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 31 pc(s) |
| Pallet gross weight | 193.1 kg |
| Products per pallet | 992 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 248 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother LC-1240RBWBP Ink cartridge mul...
£47.77
£39.81
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
£69.38
£57.82
|
Recommended
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£62.38
£51.98
|
New
Canon 1034B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
£71.57
£59.64
|
Bestseller
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
£60.71
£50.59
|
Hot Product
Brother LC-123VALBPDR Ink cartridge mu...
£65.59
£54.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC1240RBWBP
|
80D2966
|
C13T26164010
|
1034B013
|
CN637EE
|
LC123VALBP
|
| Manufacturer |
Brother
|
Lexmark
|
Epson
|
Canon
|
HP
|
Brother
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Combo pack
|
Multi pack
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
HP
|
Brother
|
| Colour |
cyan magenta yellow
|
black color
|
black cyan magenta yellow
|
photoblack cyan magenta yellow gray
|
black color
|
black cyan magenta yellow
|
| Capacity |
600.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
200.00
|
600.00
|





