We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother LC-1220VALBP Ink cartridge multi pack Bk,C,M,Y, 4x300 pages ISO/IEC 24711 Pack=4 for Brother DCP-J 525
SKU
LC1220VALBP
£51.01
£42.51
In stock
0 available
SKU: LC1220VALBP
EAN: 5014047562938
The Brother LC1220VALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each cartridge prints 300 pages.The Brother LC1220VALBP Black, Cyan, Magenta and Yellow Ink Cartridges Multipack. Each cartridge prints 300 pages.
- Each cartridge prints 300 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridges
- Prevents waste to save you paper, time and money
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
|---|---|
| Capacity | 300.00 |
| Colour | black cyan magenta yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| SKU | LC1220VALBP |
| EAN | 5014047562938 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
| Product Videos |
View Video View Video |
This genuine LC1220VALBP Ink Cartridge Multipack enables you to conveniently purchase all the replacement cartridges you need for your Brother printer at once – better value and easier than buying your Black, Cyan, Magenta and Yellow cartridges individually.
Compatible Printers: Brother DCP-J 925 DW, Brother MFC-J 430 Series, Brother MFC-J 430 W, Brother DCP-J 725 DW, Brother DCP-J 525 W, Brother MFC-J 835 DW, Brother MFC-J 435 W, Brother MFC-J 825 DW, Brother MFC-J 625 DW
| Features | |
|---|---|
| Supply type | Multi pack |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 300 pages |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Compatibility | DCP-J525W DCP-J725DW DCP-J925DW MFC-J430W MFC-J625DW MFC-J825DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Technical details | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Package type | Blister |
| Country of origin | Malaysia |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 67 mm |
| Weight | 158 g |
| Height | 179 mm |
| Depth | 217 mm |
| Package depth | 217 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 179 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 70 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 217 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package width | 179 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 70 mm |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 217 x 178 x 67 mm |
| Country of origin | Malaysia |
| Logistics data | |
| Country of origin | Malaysia |
| Pallet gross height | 17 cm |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 155.8 kg |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother LC-1220VALBP Ink cartridge mul...
£51.01
£42.51
|
Lexmark 80D2966/43XL+44XL Printhead ca...
£69.38
£57.82
|
Popular
Epson C13T26164010/26 Ink cartridge mu...
£62.38
£51.98
|
New
Canon 1034B013/PGI-9 Ink cartridge mul...
£71.57
£59.64
|
Bestseller
HP CN637EE/300 Printhead cartridge mul...
£60.71
£50.59
|
Hot Product
Brother LC-123VALBPDR Ink cartridge mu...
£65.59
£54.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
LC1220VALBP
|
80D2966
|
C13T26164010
|
1034B013
|
CN637EE
|
LC123VALBP
|
| Manufacturer |
Brother
|
Lexmark
|
Epson
|
Canon
|
HP
|
Brother
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Supply type |
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Multi pack
|
Combo pack
|
Multi pack
|
| Printing colours |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Brother
|
N/A
|
Epson
|
N/A
|
HP
|
Brother
|
| Colour |
black cyan magenta yellow
|
black color
|
black cyan magenta yellow
|
photoblack cyan magenta yellow gray
|
black color
|
black cyan magenta yellow
|
| Capacity |
300.00
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
200.00
|
600.00
|





