We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother BU-223CL Transfer-unit, 50K pages for Brother HL-L 3210
SKU
BU223CL
£107.87
£89.89
In stock
0 available
SKU: BU223CL
EAN: 4977766790000
The Brother BU-223CL Transfer Belt Unit. Duty cycle of 50,000 pages.The Brother BU-223CL Transfer Belt Unit. Duty cycle of 50,000 pages.
- Duty cycle of 50,000 pages
- High quality genuine Brother unit
- Keeps your laser printer performing at its best
| Type | Transfer belt unit |
|---|---|
| Device compatibility | Multifunctional |
| Capacity | 50000.00 |
| Colour | no color |
| SKU | BU223CL |
| EAN | 4977766790000 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine Brother BU-223CL Transfer Belt Unit is compatible with a range of our laser printers. Designed to ensure that your professional documents are reproduced quickly, efficiently and accurately, the BU-223CL helps to make maintaining your printer problem-free.
Compatible Printers: Brother MFC-L 3710 CW, Brother MFC-L 3770 CDW, Brother HL-L 3270 CDW, Brother HL-L 3230 CDW, Brother HL-L 3210 CW, Brother MFC-L 3750 CDW, Brother DCP-L 3550 CDW, Brother DCP-L 3517 CDW, Brother DCP-L 3510 CDW, Brother MFC-L 3730 CDN, Brother HL-L 3230 CDN
| Features | |
|---|---|
| Maximum capacity | 50000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L3210CW, HL-L3230CDW, HL-L3270CDW, HL-L3290CDW, MFC-L3710CW, MFC-L3750CDW and MFC-L3770CDW |
| Type | Transfer belt unit |
| Product colour | Black, Green |
| Country of origin | Vietnam |
| Package type | Box |
| Weight & dimensions | |
| Width | 400 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 417 mm |
| Weight | 1 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.64 kg |
| Technical details | |
| Maximum capacity | 50000 sheets |
| Brand compatibility | Brother |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Compatibility | HL-L3210CW, HL-L3230CDW, HL-L3270CDW, HL-L3290CDW, MFC-L3710CW, MFC-L3750CDW and MFC-L3770CDW |
| Type | Transfer belt unit |
| Product colour | Black, Green |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.9 cm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 97 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.9 cm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 97 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Brother BU-223CL Transfer-unit, 50K pa...
£107.87
£89.89
|
HP Q3675A Transfer-unit, 120K pages fo...
£104.26
£86.88
|
Hot Product
OKI 44472202 Transfer-unit, 60K pages...
£110.94
£92.45
|
Popular
Brother BU-300CL Transfer Belt, 50K pa...
£131.89
£109.91
|
New
OKI 45381102 Transfer-kit, 60K pages f...
£149.06
£124.22
|
Recommended
OKI 44846204 Transfer-kit, 80K pages f...
£148.64
£123.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BU223CL
|
Q3675A
|
44472202
|
BU300CL
|
45381102
|
44846204
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
OKI
|
Brother
|
OKI
|
OKI
|
| Type |
Transfer belt unit
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Device compatibility |
Multifunctional
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Colour |
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
| Capacity |
50000.00
|
120000.00
|
60000.00
|
50000.00
|
60000.00
|
80000.00
|





