We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brother BU-220CL Transfer-kit, 50K pages for Brother HL-3140/3142
SKU
BU220CL
£107.87
£89.89
In stock
0 available
SKU: BU220CL
EAN: 4977766718813
The Brother BU-220CL Transfer Belt Unit. Duty cycle of 50,000 pages.The Brother BU-220CL Transfer Belt Unit. Duty cycle of 50,000 pages.
- Duty cycle of 50,000 pages
- High quality genuine Brother unit
- Keeps your laser printer performing at its best
| Capacity | 50000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | BU220CL |
| EAN | 4977766718813 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | In Stock |
This genuine Brother BU-220CL Transfer Belt Unit is compatible with a range of our laser printers. Designed to ensure that your professional documents are reproduced quickly, efficiently and accurately, the BU-220CL helps to make maintaining your printer problem-free.
Compatible Printers: Brother MFC-9142 CDN, Brother DCP-9022 CDW, Brother MFC-9342 CDW, Brother MFC-9332 CDW, Brother MFC-9335 CDW, Brother HL-3140 CW, Brother HL-3142 CW, Brother HL-3152 CDW, Brother HL-3172 CDW, Brother DCP-9020 CDW, Brother DCP-9017 CDW, Brother DCP-9015 CDW, Brother HL-3170 CDW, Brother HL-3150 CDN, Brother MFC-9140 CDN, Brother HL-3150 CDW, Brother MFC-9130 CW, Brother MFC-9340 CDW, Brother MFC-9330 CDW
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | HL-3140CW HL-3150CDW HL-3170CDW DCP-9020CDW MFC-9140CDN MFC9330CDW MFC9340CDW |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Width | 403 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 410 mm |
| Weight | 960 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 407 mm |
| Package height | 197 mm |
| Package weight | 1.6 kg |
| Technical details | |
| Compatibility | HL-3140CW HL-3150CDW HL-3170CDW DCP-9020CDW MFC-9140CDN MFC9330CDW MFC9340CDW |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 94.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 94.1 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Brother BU-220CL Transfer-kit, 50K pag...
£107.87
£89.89
|
HP Q3675A Transfer-unit, 120K pages fo...
£104.26
£86.88
|
Bestseller
OKI 44472202 Transfer-unit, 60K pages...
£110.94
£92.45
|
Recommended
Brother BU-300CL Transfer Belt, 50K pa...
£131.89
£109.91
|
New
OKI 45381102 Transfer-kit, 60K pages f...
£149.06
£124.22
|
Hot Product
OKI 44846204 Transfer-kit, 80K pages f...
£148.64
£123.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BU220CL
|
Q3675A
|
44472202
|
BU300CL
|
45381102
|
44846204
|
| Manufacturer |
Brother
|
HP
|
OKI
|
Brother
|
OKI
|
OKI
|
| Colour |
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
no color
|
| Capacity |
50000.00
|
120000.00
|
60000.00
|
50000.00
|
60000.00
|
80000.00
|





