We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Xerox 108R00975 Toner waste box, 25K pages for Xerox Phaser 6700
SKU
108R00975
£50.50
£42.08
In stock
0 available
SKU: 108R00975
EAN: 0095205761108
Waste Cartridge (25,000 pages)Phaser 6700Waste Cartridge (25,000 pages)Phaser 6700
- Capacity: 25000 Pages
- Compatible with: PhaserTM 6700
| Capacity | 25000.00 |
|---|---|
| Colour | no color |
| SKU | 108R00975 |
| EAN | 0095205761108 |
| Manufacturer | Xerox |
| Availability | In Stock |
Xerox maintenance items are designed to keep your Xerox equipment operating efficiently and delivering the best quality.
Compatible Printers: Xerox Phaser 6700 N, Xerox Phaser 6700 NM, Xerox Phaser 6700 DTM, Xerox Phaser 6700 DNM, Xerox Phaser 6700 DN, Xerox Phaser 6700 DX, Xerox Phaser 6700 DXM, Xerox Phaser 6700 Series, Xerox Phaser 6700 DT
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Phaser 6700 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Xerox |
| Print technology | Laser |
| Country of origin | China, Netherlands |
| Weight & dimensions | |
| Width | 90 mm |
| Depth | 440 mm |
| Height | 95 mm |
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 460 g |
| Weight | 589.6 g |
| Package width | 95 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 9.4 x 43.9 x 10.4 mm |
| Print quality | |
| Print technology | Laser |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 440 mm |
| Package weight | 460 g |
| Package width | 95 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 9.4 x 43.9 x 10.4 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 108 x 527 x 95.2 mm (4.25 x 20.8 x 3.75") |
| Package weight (imperial) | 0.59 kg (1.3 lbs) |
| Technical details | |
| Brand compatibility | Xerox |
| Package dimensions (W x D x H) | 108 x 527 x 95.2 mm (4.25 x 20.8 x 3.75") |
| Country of origin | China, Netherlands |
| Package weight (imperial) | 0.59 kg (1.3 lbs) |
| Compatibility | Phaser 6700 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser |
| Package dimensions (WxDxH) | 9.4 x 43.9 x 10.4 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 108 x 527 x 95.2 mm (4.25 x 20.8 x 3.75") |
| Package weight (imperial) | 0.59 kg (1.3 lbs) |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Xerox 108R00975 Toner waste box, 25K p...
£50.50
£42.08
|
Lexmark 1361753 Toner magenta, 3.5K pa...
£48.48
£40.40
|
Hot Product
HP C9723A/641A Toner cartridge magenta...
£68.24
£56.87
|
Bestseller
Canon 7616A005/703 Toner cartridge bla...
£73.66
£61.38
|
New
HP CE250X/504X Toner cartridge black h...
£65.06
£54.22
|
Popular
Dell 593-10494/J069K Toner cyan, 1K pa...
£65.86
£54.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
108R00975
|
1361753
|
C9723A
|
7616A005
|
CE250X
|
593-10494
|
| Manufacturer |
Xerox
|
Lexmark
|
HP
|
Canon
|
HP
|
DELL
|
| Printing colours |
N/A
|
Magenta
|
Magenta
|
Black
|
Black
|
Cyan
|
| Brand compatibility |
Xerox
|
N/A
|
HP
|
Canon
|
HP
|
N/A
|
| Type |
N/A
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Coverage |
N/A
|
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
| Colour |
no color
|
magenta
|
magenta
|
black
|
black
|
cyan
|
| Capacity |
25000.00
|
3500.00
|
8000.00
|
2000.00
|
10500.00
|
1000.00
|





