We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark 1361753 Toner magenta, 3.5K pages for Lexmark Optra SC
SKU
1361753
£48.48
£40.40
In stock
0 available
SKU: 1361753
EAN: 0734646124942
Magenta Toner Cartridge for Optra SC1275Magenta Toner Cartridge for Optra SC1275
| Printing colours | Magenta |
|---|---|
| Capacity | 3500.00 |
| Colour | magenta |
| Type | Original |
| SKU | 1361753 |
| EAN | 0734646124942 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | In Stock |
This is a genuine magenta toner cartridge for Lexmark Optra SC1275. Its capacity is 3500 pages on A4 page format at 5% coverage.
Compatible Printers: Lexmark Optra SC 4050, Lexmark Optra SC 1275 N SOL, Lexmark Optra SC 1275 C, Lexmark 5040-001, Lexmark Optra SC 1200 Series, Lexmark Optra SC 1275 M, Lexmark Optra SC 1275 N, Lexmark Optra SC 1275 Series, Lexmark Optra SC 1275
| Features | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 958.9 x 1098.5 x 997 mm (37.8 x 43.2 x 39.2") |
| Archival storage life | n/a 2 |
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 3500 pages |
| Printing colours | Magenta |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Print quality | |
| Printing colours | Magenta |
| Weight & dimensions | |
| Package dimensions (WxDxH) | 356 x 114 x 178 mm |
| Package weight | 0.73 g |
| Quantity per pallet | 120 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 878.8 x 1010.9 x 1150.6 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Package dimensions (W x D x H) | 355.6 x 114.3 x 177.8 mm (14 x 4.5 x 7") |
| Colour | Yes |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 958.9 x 1098.5 x 997 mm (37.8 x 43.2 x 39.2") |
| Package weight (imperial) | 0.726 kg (1.6 lbs) |
| Archival storage life | n/a 2 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 356 x 114 x 178 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 355.6 x 114.3 x 177.8 mm (14 x 4.5 x 7") |
| Colour | Yes |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 878.8 x 1010.9 x 1150.6 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 958.9 x 1098.5 x 997 mm (37.8 x 43.2 x 39.2") |
| Package weight (imperial) | 0.726 kg (1.6 lbs) |
| Archival storage life | n/a 2 |
| Packaging data | |
| Package weight | 0.73 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 356 x 114 x 178 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 355.6 x 114.3 x 177.8 mm (14 x 4.5 x 7") |
| Package weight (imperial) | 0.726 kg (1.6 lbs) |
| Logistics data | |
| Quantity per pallet | 120 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Lexmark 1361753 Toner magenta, 3.5K pa...
£48.48
£40.40
|
New
HP Q7583A/503A Toner cartridge magenta...
£46.02
£38.35
|
Bestseller
HP C9723A/641A Toner cartridge magenta...
£68.24
£56.87
|
Hot Product
HP CE250X/504X Toner cartridge black h...
£65.06
£54.22
|
Recommended
Dell 593-10494/J069K Toner cyan, 1K pa...
£65.86
£54.88
|
Popular
Konica Minolta A202050/TN-414 Toner bl...
£61.56
£51.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1361753
|
Q7583A
|
C9723A
|
CE250X
|
593-10494
|
A202050
|
| Manufacturer |
Lexmark
|
HP
|
HP
|
HP
|
DELL
|
Konica Minolta
|
| Printing colours |
Magenta
|
Magenta
|
Magenta
|
Black
|
Cyan
|
Black
|
| Brand compatibility |
N/A
|
HP
|
HP
|
HP
|
N/A
|
N/A
|
| Type |
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
Original
|
| Coverage |
N/A
|
5.00
|
5.00
|
N/A
|
5.00
|
N/A
|
| Colour |
magenta
|
magenta
|
magenta
|
black
|
cyan
|
black
|
| Capacity |
3500.00
|
6000.00
|
8000.00
|
10500.00
|
1000.00
|
25000.00
|





