We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Wenger/SwissGear 600633 notebook case 40.6 cm (16") Backpack case Black
SKU
600633
£71.41
£59.51
In stock
0 available
SKU: 600633
EAN: 7613329007914
Backpack PILLAR 16" for Laptop, BlackBackpack PILLAR 16" for Laptop, Black
Category: Carry Cases
| Product colour | Black |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Case type | Backpack case |
| SKU | 600633 |
| EAN | 7613329007914 |
| Manufacturer | Wenger/SwissGear |
| Availability | In Stock |
Wenger Pillar Computer Backpack 15.6/16In/ Black / 600633
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 229 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Height | 483 mm |
| Depth | 355 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Splash proof |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Backpack case |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
Wenger/SwissGear 600633 notebook case...
£71.41
£59.51
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£77.46
£64.55
|
Hot Product
Targus DRIFTER 16" BACKPACK 40.6...
£58.68
£48.90
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£80.94
£67.45
|
Popular
Wenger/SwissGear 600629 notebook case...
£68.24
£56.87
|
New
Wenger/SwissGear 600639 laptop case 43...
£95.22
£79.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
600633
|
TSB700EU
|
TSB238EU
|
600631
|
600629
|
600639
|
| Manufacturer |
Wenger/SwissGear
|
Targus
|
Targus
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
Wenger/SwissGear
|
| Maximum screen size compatibility |
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
N/A
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Backpack
|
Backpack
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
Backpack
|
| Brand compatibility |
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





