We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW4390A TV mount/stand 2.41 m (95") Black
SKU
VLMW4390A
£218.68
£182.23
In stock
0 available
SKU: VLMW4390A
EAN: 5704174787242
Pro Large Wall Mount w. Arm, Max 70 kg, Up to VESA 800x400Pro Large Wall Mount w. Arm, Max 70 kg, Up to VESA 800x400
- Premium Aluminium wall mount for screen size 43” to 90”
- Matching up to VESA 800x400
- Max loading capacity: 70kgs
- High Gloss Black with copper bushing for moving smooth
- Cable management
Category: Wall Mounts
| Maximum weight capacity | 70 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 90 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW4390A |
| EAN | 5704174787242 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Large display wall mount in solid construction with premium alu and high gloss black design.
With tilting and swiveling features.
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, offices, hotels or living room.
With tilting and swiveling features.
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, offices, hotels or living room.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 109.2 cm (43") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.41 m (95") |
| Maximum weight capacity | 70 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 10° |
| Swivel angle | 60° |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 695 mm |
| Depth | 410 mm |
| Height | 65 mm |
| Weight | 11.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 985 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 12.4 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMW4390A TV mount/stand 2.41...
£218.68
£182.23
|
Hot Product
StarTech.com TV Wall Mount supports up...
£187.78
£156.48
|
New
Unicol PZX9U TV mount 2.79 m (110"...
£262.18
£218.48
|
Recommended
StarTech.com Full Motion TV Wall Mount...
£323.12
£269.27
|
Bestseller
StarTech.com TV Wall Mount supports up...
£225.01
£187.51
|
Popular
Vivolink VLFS3770 TV mount/stand White
£214.94
£179.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW4390A
|
FPWARTB2
|
PZX9U
|
FPWARPS
|
FPWARTS2
|
VLFS3770
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
StarTech.com
|
Unicol
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
VivoLink
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
White
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Floor
|





