We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vivolink VLMW3780A TV mount/stand 2.18 m (86") Black
SKU
VLMW3780A
£134.48
£112.07
In stock
0 available
SKU: VLMW3780A
EAN: 5715063050736
Pro Medium Wall Mount w. Arm, Max 50 kg, Up to VESA 600x400Pro Medium Wall Mount w. Arm, Max 50 kg, Up to VESA 600x400
- Premium Aluminium wall mount for screen size 37” to 86”
- Matching up to VESA 600x400
- Max loading capacity: 50kgs
- Tilt +5 -10 degrees Swivel range +/-90 degrees
- With copper bushing for moving smooth
- Cable management
Category: Wall Mounts
| Maximum weight capacity | 70 kg |
|---|---|
| Maximum screen size | 90 " |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| SKU | VLMW3780A |
| EAN | 5715063050736 |
| Manufacturer | VivoLink |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Medium display wall mount full motion, in solid construction in alu black design.
With tilting and swiveling features.
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, offices, hotels or living room.
With tilting and swiveling features.
Typical installations: Meeting rooms, restaurants, offices, hotels or living room.
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 94 cm (37") |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 600 x 400 mm |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Maximum weight capacity | 50 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 10° |
| Swivel angle | 90° |
| Distance to the wall (min) | 5.9 cm |
| Distance to the wall (max) | 59 cm |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Distance to the wall (min) | 5.9 cm |
| Distance to the wall (max) | 59 cm |
| Product colour | Black |
| Mounting interface | VESA |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Extension arm (max) | 59 cm |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screws included | Yes |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 465 mm |
| Depth | 790 mm |
| Height | 77 mm |
| Weight | 7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 485 mm |
| Package depth | 805 mm |
| Package height | 83.3 mm |
| Package weight | 7.01 kg |
| User guide | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| VESA mounting | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Adjustable | Yes |
| Mounting interface | VESA |
You may also be interested in
| Product |
Vivolink VLMW3780A TV mount/stand 2.18...
£134.48
£112.07
|
Bestseller
Ergotron LX HD Wall Mount Swing Arm 10...
£110.71
£92.26
|
Recommended
StarTech.com TV Wall Mount supports up...
£187.78
£156.48
|
Popular
Equip 37"-90" Tilt/Swivel TV...
£123.79
£103.16
|
New
Unicol PZX1U TV mount Black
£167.05
£139.21
|
Hot Product
StarTech.com TV Wall Mount for up to 8...
£162.85
£135.71
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VLMW3780A
|
45-268-026
|
FPWARTB2
|
650324
|
PZX1U
|
FPWARTS1
|
| Manufacturer |
VivoLink
|
Ergotron
|
StarTech.com
|
Equip
|
Unicol
|
StarTech.com
|
| Product colour |
Black
|
Aluminium
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Mounting type |
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|
Wall
|





