We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Avocent MPUIQ-SRL KVM Serial Interface adapter RJ-45 + Serial RJ - 45, Black
SKU
MPUIQ-SRL
£191.03
£159.19
In stock
0 available
SKU: MPUIQ-SRL
EAN: 0636430059341
MPUIQ-SRL KVM Serial Interface adapter RJ-45 + Serial RJ - 45, BlackMPUIQ-SRL KVM Serial Interface adapter RJ-45 + Serial RJ - 45, Black
- CAT5 Cabling - Make your own lengths
- Server name stored in the Interface Adapter
- Flash Upgradeable
Category: KVM Cables
| SKU | MPUIQ-SRL |
|---|---|
| EAN | 0636430059341 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vertiv Avocent MergePoint IQ Server Interface Module is designed for use with KVM over IP switches. This cable connects to the MergePoint Unity KVM Switches using standard CAT5 cable and provides a Serial interface for connecting to the server. One cable is required for each server connected to the KVM Switch.
| Performance | |
|---|---|
| Connector 2 | RJ - 45 |
| Connector 1 | RJ-45 + Serial |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Avocent MergePoint Unity |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Packaging data | |
| Weight | 91 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| Connector 2 | RJ - 45 |
| Connector 1 | RJ-45 + Serial |
| Features | |
| Weight | 91 g |
| Product colour | Black |
| Compatible products | Avocent MergePoint Unity |
| Technical details | |
|---|---|
| Width | 35 mm |
| Weight | 91 g |
| Height | 20 mm |
| Depth | 210 mm |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 91 g |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Width | 35 mm |
| Height | 20 mm |
| Depth | 210 mm |
| Product colour | Black |
You may also be interested in
| Product |
Vertiv Avocent MPUIQ-SRL KVM Serial In...
£191.03
£159.19
|
Popular
ATEN KA7177 KVM cable Black
£169.49
£141.24
|
Recommended
ATEN USB - VGA to Cat5e/6 KVM Adapter...
£167.18
£139.32
|
Vertiv Avocent MPUIQ-VMCHD KVM Interfa...
£180.17
£150.14
|
New
Vertiv Avocent MPUIQ-VMCDV KVM Interfa...
£180.17
£150.14
|
Bestseller
ATEN USB - VGA to Cat5e/6 KVM Adapter...
£155.78
£129.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MPUIQ-SRL
|
KA7177
|
KA7177-AX
|
MPUIQ-VMCHD
|
MPUIQ-VMCDV
|
KA7175
|
| Manufacturer |
Vertiv
|
Aten
|
Aten
|
Vertiv
|
Vertiv
|
Aten
|





