We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ATEN USB - VGA to Cat5e/6 KVM Adapter Cable (CPU Module), with Virtual Media Support
SKU
KA7175
£155.78
£129.82
In stock
0 available
SKU: KA7175
EAN: 4710423775732
USB - VGA to Cat5e/6 KVM Adapter Cable (CPU Module), with Virtual Media SupportUSB - VGA to Cat5e/6 KVM Adapter Cable (CPU Module), with Virtual Media Support
- Auto Signal Compensation (ASC), no DIP switch setting needed for the different distances
- Keyboard and mouse emulation - keeps your server functioning smoothly when it is disconnected from the switch's KVM port or relocated to different KVM port
- Superior video quality - supports resolution up to 1920 x 1200 (Reduced blanking)*
- Virtual Media Support
Category: KVM Cables
| SKU | KA7175 |
|---|---|
| EAN | 4710423775732 |
| Manufacturer | Aten |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The KA7175 USB Virtual Media KVM Adapter Cable connects the KVM switch to the video and USB ports of the target computer. With its small form factor and light weight design, it represents the next generation of USB Virtual Media KVM Adapter Cables- offering superior signal compensation and delay skew techniques for greatly enhanced video quality.
1x KVM Adapter Cable
1x Rack Mount Kit
1x Rack Mounting Guide
1x KVM Adapter Cable
1x Rack Mount Kit
1x Rack Mounting Guide
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Video port type | VGA |
| Mouse port type | USB |
| Keyboard port type | USB |
| Console port | RJ-45 |
| Connector 2 | 1 x USB Type A, 1 x HDB-15 |
| Connector 1 | 1 x RJ-45 |
| Features | |
| Weight | 125 g |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black, Blue, Metallic |
| Technical details | |
| Weight | 125 g |
| Package depth | 124 mm |
| Package weight | 170 g |
| Material | Plastic |
| Dimensions (WxDxH) | 43 x 90 x 21.8 mm |
| Product colour | Black, Blue, Metallic |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 125 g |
| Performance | |
|---|---|
| Video port type | VGA |
| Mouse port type | USB |
| Material | Plastic |
| Keyboard port type | USB |
| Console port | RJ-45 |
| Connector 2 | 1 x USB Type A, 1 x HDB-15 |
| Connector 1 | 1 x RJ-45 |
| Product colour | Black, Blue, Metallic |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Packaging data | |
| Weight | 125 g |
| Package width | 42 mm |
| Package height | 129 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package weight | 170 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 270 mm |
| Master (outer) case length | 470 mm |
| Master (outer) case height | 296 mm |
| Master (outer) case gross weight | 7.74 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Package depth | 124 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 43 x 90 x 21.8 mm |
| Product colour | Black, Blue, Metallic |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
ATEN USB - VGA to Cat5e/6 KVM Adapter...
£155.78
£129.82
|
New
ATEN KA7177 KVM cable Black
£169.49
£141.24
|
Recommended
ATEN USB - VGA to Cat5e/6 KVM Adapter...
£167.18
£139.32
|
Hot Product
DELL A7485901 KVM cable Black
£150.77
£125.64
|
Vertiv Avocent MPUIQ-SRL KVM Serial In...
£191.03
£159.19
|
Popular
Vertiv Avocent MPUIQ-VMCHD KVM Interfa...
£180.17
£150.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
KA7175
|
KA7177
|
KA7177-AX
|
A7485901
|
MPUIQ-SRL
|
MPUIQ-VMCHD
|
| Manufacturer |
Aten
|
Aten
|
Aten
|
DELL
|
Vertiv
|
Vertiv
|





