We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta Outdoor Sports H20 Pro Grey, Red Headband flashlight LED
SKU
17650101421
£20.26
£16.88
In stock
0 available
SKU: 17650101421
EAN: 4008496021529
200 lm, 50 m, 3 x AAA, 52 h, IPX4200 lm, 50 m, 3 x AAA, 52 h, IPX4
- Own VARTA product design
- Robust and stylish sport accessory in appealing colours for outdoor adventures
- 3 light modes: Spot, flood and combined mode (all dimmable)
- Dimming function for infinitely adjustable light intensity
- Red LED for night vision, non-glaring
- Low battery indicator in red LED
- Convenient and high wearing comfort due to adjustable, removable and washable head strap
- Battery driven (incl. 3x AAA)
- Water resistant (IPX4) and shock proof (2 m drop test)
- Swiveling head for optimum illumination of the surroundings
- Convenient features for the ultimate outdoor experience without any limits
Category: Unspecified
| Flashlight type | Headband flashlight |
|---|---|
| SKU | 17650101421 |
| EAN | 4008496021529 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
Let´s go outdoors and explore the world
Outdoor Sports H20 Pro
The Outdoor Sports Lights series offers the perfect light for every adventure. Great outdoor features such as water and impact resistance, bright colours and useful features like glow in the dark rings, a swiveling head or an integrated bottle opener are characteristic for this range.
Outdoor Sports H20 Pro
The Outdoor Sports Lights series offers the perfect light for every adventure. Great outdoor features such as water and impact resistance, bright colours and useful features like glow in the dark rings, a swiveling head or an integrated bottle opener are characteristic for this range.
| Design | |
|---|---|
| Adjustable headband | Yes |
| Control type | Buttons |
| Waterproof | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Flashlight type | Headband flashlight |
| Product colour | Grey, Red |
| Features | |
| Waterproof | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Lighting | |
| Light output (max) | 200 lm |
| Light beam distance (max) | 50 m |
| Number of power levels | 3 |
| Lamp type | LED |
| Power | |
| Battery technology | Alkaline |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery type | AAA |
| Battery life (max) | 52 h |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Adjustable headband | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Weight | 91.9 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 120 g |
| Package width | 97 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 42 mm |
| Package depth | 234 mm |
| Batteries included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Number of batteries included | 3 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Varta Outdoor Sports H20 Pro Grey, Red...
£20.26
£16.88
|
Popular
Varta WORK FLEX AREA LIGHT emergency l...
£22.50
£18.75
|
Energizer Vision Ultra Grey Headband f...
£27.59
£22.99
|
Bestseller
Energizer 632630 flashlight Black, Red...
£20.04
£16.70
|
New
Energizer LED Metal Torch Grey Hand fl...
£18.67
£15.56
|
Hot Product
Energizer ENVALUET06
£29.15
£24.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
17650101421
|
17648101421
|
E301371802
|
632630
|
633657
|
634041
|
| Manufacturer |
Varta
|
Varta
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|





