We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Energizer 632630 flashlight Black, Red Hand flashlight LED
SKU
632630
£20.04
£16.70
In stock
0 available
SKU: 632630
EAN: 7638900326307
12 lm, 182 cd, 12h, 103g, Black/Red12 lm, 182 cd, 12h, 103g, Black/Red
Category: Unspecified
| Flashlight type | Hand flashlight |
|---|---|
| SKU | 632630 |
| EAN | 7638900326307 |
| Manufacturer | Energizer |
| Availability | In Stock |
Impact Rubber 2AAA
Strong, light and work-friendly construction in a compact size – that’s the Energizer Impact Rubber Light. Sturdy construction helps the light survive a 1- metre drop. It features a non-slip textured rubber handle and a pushbutton switch that’s easy to operate, even when wearing gloves. In addition, it’s ready for when you need both hands; just flip down the built in stand.
Strong, light and work-friendly construction in a compact size – that’s the Energizer Impact Rubber Light. Sturdy construction helps the light survive a 1- metre drop. It features a non-slip textured rubber handle and a pushbutton switch that’s easy to operate, even when wearing gloves. In addition, it’s ready for when you need both hands; just flip down the built in stand.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Anti-roll resistance | Yes |
| Flashlight type | Hand flashlight |
| Product colour | Black, Red |
| Anti-slip | Yes |
| Lighting | |
| Luminous intensity | 182 cd |
| Light beam distance (max) | 27 m |
| Luminous flux | 12 lm |
| Lamp type | LED |
| Power | |
| Battery life | 12 h |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Anti-roll resistance | Yes |
| Technical details | |
| Battery life | 12 h |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 103 g |
| Height | 55 mm |
| Depth | 149 mm |
| Packaging content | |
| Stand included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Energizer 632630 flashlight Black, Red...
£20.04
£16.70
|
Popular
Varta WORK FLEX AREA LIGHT emergency l...
£22.50
£18.75
|
Energizer Vision Ultra Grey Headband f...
£27.59
£22.99
|
New
Energizer LED Metal Torch Grey Hand fl...
£18.67
£15.56
|
Hot Product
Energizer ENVALUET06
£29.15
£24.29
|
Recommended
Varta Outdoor Sports H20 Pro Grey, Red...
£20.26
£16.88
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
632630
|
17648101421
|
E301371802
|
633657
|
634041
|
17650101421
|
| Manufacturer |
Energizer
|
Varta
|
Energizer
|
Energizer
|
Energizer
|
Varta
|





