We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Varta 4920 Rechargeable battery LR20
SKU
4920121424
£10.07
£8.39
In stock
0 available
SKU: 4920121424
EAN: 4008496128891
Alkaline manganese, LR20, 1.5 VAlkaline manganese, LR20, 1.5 V
- Specially developed for devices with high energy consumption, such as battery-powered toys and keyboards, robots or flashlights that require powerful energy
- “Made in Germany – made to last”, VARTA brand quality ensured
- 10 years power in storage guaranteed
- Packaging in a new premium look and feel: high quality metallic design refinement
- Innovative new cell design and unique matt label finish for a premium haptic appearance and maximum brand recognition
Categories: non-rechargeable batteries, D
| SKU | 4920121424 |
|---|---|
| EAN | 4008496128891 |
| Manufacturer | Varta |
| Availability | In Stock |
D, Mono, MN1300, Torcia
| Battery | |
|---|---|
| Battery size(s) | LR20 |
| Battery type | Rechargeable battery |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Blue |
| Weight & dimensions | |
| Height | 61.5 mm |
| Diameter | 3.42 cm |
| Weight | 136.9 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 30 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 30 mm |
| Features | |
| Package type | Box |
| Battery voltage | 1.5 V |
| Number of batteries included | 4 pc(s) |
| Product colour | Blue |
| Other features | |
| Package weight | 500 kg |
| Battery type | Rechargeable battery |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Varta 4920 Rechargeable battery LR20
£10.07
£8.39
|
Hot Product
Q-CONNECT KF10848 household battery
£12.18
£10.15
|
Bestseller
Q-CONNECT KF10849 household battery
£9.43
£7.86
|
New
Duracell HR3-B household battery Recha...
£12.94
£10.78
|
Popular
Duracell HR6-B household battery Recha...
£10.94
£9.12
|
Panasonic SR-621 Single-use battery
£11.11
£9.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4920121424
|
KF10848
|
KF10849
|
HR3-B
|
HR6-B
|
SR-621EL/1B
|
| Manufacturer |
Varta
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Duracell
|
Duracell
|
Panasonic
|
| Battery type |
Rechargeable battery
|
N/A
|
N/A
|
Rechargeable battery
|
Rechargeable battery
|
Single-use battery
|
| Battery technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
Nickel-Metal Hydride (NiMH)
|
N/A
|
| Battery size(s) |
LR20
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





