We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Impression Pro Widescreen Lacquered steel Magnetic Whiteboard 85" 188x106cm
SKU
1915257
£533.99
£444.99
In stock
0 available
SKU: 1915257
EAN: 5028252609333
Impression Pro Widescreen Lacquered steel Magnetic Whiteboard 85" 188x106cmImpression Pro Widescreen Lacquered steel Magnetic Whiteboard 85" 188x106cm
- Lacquered steel magnetic whiteboard surface delivering increased erasability, for moderate use.
- Size: 188x106cm
- Contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface on the whiteboard
- InvisaMountTM system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the whiteboard
- A stylish whiteboard pen tray for the storage of whiteboard markers and erasers
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
- 15 year surface guarantee
Categories: Whiteboards, Magnetic
| SKU | 1915257 |
|---|---|
| EAN | 5028252609333 |
| Manufacturer | Nobo |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Widescreen format lacquered steel magnetic whiteboard with a contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface. The InvisaMount™ system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board, a stylish whiteboard pen tray is included for the storage of whiteboard markers and erasers. The lacquered steel magnetic whiteboard surface delivers increased erasability for moderate use. Size: 188x106cm.
| Features | |
|---|---|
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Orientation | Horizontally/Vertically |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1875 x 1052 mm |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 14.9 kg |
| Depth | 19 mm |
| Width | 1887 mm |
| Height | 1064 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Orientation | Horizontally/Vertically |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1875 x 1052 mm |
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Nobo Impression Pro Widescreen Lacquer...
£533.99
£444.99
|
Bestseller
Bi-Office MA2707170 whiteboard 1800 x...
£472.92
£394.10
|
Popular
Bi-Office New Generation Maya Whiteboard
£600.54
£500.45
|
New
Bi-Office MA1212170 whiteboard 1500 x...
£632.32
£526.93
|
Recommended
Bi-Office MA3812170 whiteboard 1200 x...
£595.42
£496.18
|
Hot Product
Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard...
£498.14
£415.12
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1915257
|
MA2707170
|
MA2707830
|
MA1212170
|
MA3812170
|
1905214
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Nobo
|
| Installation type |
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
Steel
|
Steel
|
Steel
|
Melamine
|
Melamine
|
Steel
|




