We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Impression Pro Widescreen Lacquered steel Magnetic Whiteboard 55" 122x69cm
SKU
1915255
£206.04
£171.70
In stock
0 available
SKU: 1915255
EAN: 5028252609319
Impression Pro Widescreen Lacquered steel Magnetic Whiteboard 55" 122x69cmImpression Pro Widescreen Lacquered steel Magnetic Whiteboard 55" 122x69cm
- Lacquered steel magnetic whiteboard surface delivering increased erasability, for moderate use.
- Size: 122x69cm
- Contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface on the whiteboard
- InvisaMountTM system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the whiteboard
- A stylish whiteboard pen tray for the storage of whiteboard markers and erasers
- Supplied with a Nobo whiteboard pen
- 15 year surface guarantee
Categories: Whiteboards, Magnetic
| SKU | 1915255 |
|---|---|
| EAN | 5028252609319 |
| Manufacturer | Nobo |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Widescreen format lacquered steel magnetic whiteboard with a contemporary slim and stylish frame delivers a more accessible and optimal writing surface. The InvisaMount™ system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board, a stylish whiteboard pen tray is included for the storage of whiteboard markers and erasers. The lacquered steel magnetic whiteboard surface delivers increased erasability for moderate use. Size: 122x69mm.
| Features | |
|---|---|
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Orientation | Horizontally/Vertically |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1210 x 679 mm |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.22 kg |
| Depth | 19 mm |
| Width | 1222 mm |
| Height | 691 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Orientation | Horizontally/Vertically |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1210 x 679 mm |
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Nobo Impression Pro Widescreen Lacquer...
£206.04
£171.70
|
New
Bi-Office Earth Tripod Easel whiteboar...
£220.55
£183.79
|
Q-CONNECT Q-CONNECT PREM MAGNTC DRY WP...
£213.59
£177.99
|
Recommended
BI-OFFICE MAG WHTBRD 1800X1200 ALUM
£300.91
£250.76
|
Bestseller
Q-CONNECT KF01080 whiteboard 1200 x 90...
£177.05
£147.54
|
Hot Product
Q-CONNECT Q-CONNECT MAGNETIC DRY WIPE...
£271.67
£226.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1915255
|
EA4676995
|
KF04146
|
MB8506186
|
KF01080
|
KF01081
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
| Installation type |
Fixed
|
Portable
|
N/A
|
N/A
|
Fixed
|
N/A
|
| Surface material |
Steel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Steel
|
N/A
|





