We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Bi-Office Earth Tripod Easel whiteboard 600 x 850 mm
SKU
EA4676995
£220.55
£183.79
In stock
0 available
SKU: EA4676995
EAN: 5603750500834
Boards Easels and DisplayBoards Easels and Display
- Contains over 45% post consumer and post industrial waste material
- All the convenience of the standard easel combined with eco-responsibility
- Best performance dryerase surface ideal for normal use
- Durable and Lightweight
- Adjustable Height
- Available in A1 and Euro size variations
- 100% aluminium post-consumer and post-industrial waste material
Categories: Whiteboards, Unspecified
| SKU | EA4676995 |
|---|---|
| EAN | 5603750500834 |
| Manufacturer | Bi-Office |
| Availability | In Stock |
Bi-Office Earth-It Tripod Easel. Durable and lightweight aluminium framed flipchart easel made from 80% recycled material. Supplied with A1 flipchart pad made from 100% recycled material.
| Features | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Magnetic | No |
| Frame material | Aluminium |
| Installation type | Portable |
| Working area | 600 x 850 mm |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Depth | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Magnetic | No |
| Frame material | Aluminium |
| Installation type | Portable |
| Working area | 600 x 850 mm |
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Wall mounting kit | No |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Bi-Office Earth Tripod Easel whiteboar...
£220.55
£183.79
|
Popular
Nobo Impression Pro Tripod Steel Magne...
£298.56
£248.80
|
Bestseller
Q-CONNECT KF01080 whiteboard 1200 x 90...
£177.05
£147.54
|
New
Bi-Office MA1512170 whiteboard 1500 x...
£234.25
£195.21
|
Hot Product
Bi-Office MA0507170 whiteboard 1200 x...
£236.24
£196.87
|
Bi-Office MA0547170 whiteboard 1200 x...
£242.12
£201.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
EA4676995
|
1901918
|
KF01080
|
MA1512170
|
MA0507170
|
MA0547170
|
| Manufacturer |
Bi-Office
|
Nobo
|
Q-CONNECT
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
| Installation type |
Portable
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
N/A
|
N/A
|
Steel
|
Melamine
|
Steel
|
Steel
|





