We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Impression Pro Glass Magnetic Whiteboard 45" 100x56cm
SKU
1905176
£259.91
£216.59
In stock
0 available
SKU: 1905176
EAN: 5028252501965
Impression Pro Glass Magnetic Whiteboard 45" 100x56cmImpression Pro Glass Magnetic Whiteboard 45" 100x56cm
- Glass magnetic whiteboard surface with ultra-erasability with the highest resistance to ink stains, pen marks, scratches and dents
- Size: 100x56cm
- Sleek and stylish contemporary frameless design with removable whiteboard pen tray
- InvisaMountTM system makes installation easy and fixings are neatly concealed behind the whiteboard
- 25 year surface guarantee
Categories: Whiteboards, Magnetic
Glass magnetic whiteboard with a sleek and stylish appearance and removable whiteboard pen tray. The InvisaMount™ system makes installation easy with fixings neatly concealed behind the board. The glass magnetic whiteboard surface delivers ultra-erasability with the highest resistance to ink stains, pen marks, scratches and dents. Size: 100x56cm.
| Features | |
|---|---|
| Frame | No |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Glass |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 993 x 559 mm |
| Product colour | White |
| Anti-scratch coating | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 670 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 1110 mm |
| Package weight | 11 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Package width | 670 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package depth | 1110 mm |
| Frame | No |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Glass |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 993 x 559 mm |
| Package weight | 11 kg |
| Product colour | White |
| Anti-scratch coating | Yes |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Marker included | Yes |
| Magnets included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Nobo Impression Pro Glass Magnetic Whi...
£259.91
£216.59
|
Recommended
Bi-Office Earth Tripod Easel whiteboar...
£220.55
£183.79
|
BI-OFFICE MAG WHTBRD 1800X1200 ALUM
£300.91
£250.76
|
Bestseller
Q-CONNECT Q-CONNECT MAGNETIC DRY WIPE...
£271.67
£226.39
|
New
Bi-Office MA1512170 whiteboard 1500 x...
£234.25
£195.21
|
Hot Product
Bi-Office MA0507170 whiteboard 1200 x...
£236.24
£196.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1905176
|
EA4676995
|
MB8506186
|
KF01081
|
MA1512170
|
MA0507170
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
| Installation type |
Fixed
|
Portable
|
N/A
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
Glass
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Melamine
|
Steel
|





