We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Essence whiteboard 1474 x 964 mm Melamine
SKU
1915207
£217.25
£181.04
In stock
0 available
SKU: 1915207
EAN: 5028252608794
Essence Melamine Whiteboard 1500x1000mmEssence Melamine Whiteboard 1500x1000mm
- Melamine whiteboard surface delivering a good level of erasability for light use
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
Categories: Whiteboards, Non-Magnetic
| SKU | 1915207 |
|---|---|
| EAN | 5028252608794 |
| Manufacturer | Nobo |
| Availability | In Stock |
Melamine non magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The melamine whiteboard surface delivers a good level of erasability for light use.
| Features | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Surface material | Melamine |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1474 x 964 mm |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.2 kg |
| Depth | 14 mm |
| Width | 1503 mm |
| Height | 993 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Surface material | Melamine |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1474 x 964 mm |
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
You may also be interested in
| Product |
New
Nobo Essence whiteboard 1474 x 964 mm...
£217.25
£181.04
|
Recommended
Bi-Office Earth Tripod Easel whiteboar...
£220.55
£183.79
|
Show-me SHOW-ME PLAIN CLASSPACK 35 SETS
£238.54
£198.78
|
Bestseller
Q-CONNECT KF01080 whiteboard 1200 x 90...
£177.05
£147.54
|
Popular
Bi-Office MA1512170 whiteboard 1500 x...
£234.25
£195.21
|
Hot Product
Bi-Office MA0507170 whiteboard 1200 x...
£236.24
£196.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1915207
|
EA4676995
|
C/SMB
|
KF01080
|
MA1512170
|
MA0507170
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Show-me
|
Q-CONNECT
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
| Installation type |
Fixed
|
Portable
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
Melamine
|
N/A
|
N/A
|
Steel
|
Melamine
|
Steel
|





