We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Essence whiteboard 1171 x 863 mm Melamine
SKU
1915271
£155.15
£129.29
In stock
0 available
SKU: 1915271
EAN: 5028252609470
Essence Melamine Whiteboard 1200x900mmEssence Melamine Whiteboard 1200x900mm
- Melamine whiteboard surface delivering a good level of erasability for light use
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
Categories: Whiteboards, Non-Magnetic
| SKU | 1915271 |
|---|---|
| EAN | 5028252609470 |
| Manufacturer | Nobo |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Melamine non magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The melamine whiteboard surface delivers a good level of erasability for light use.
| Features | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Surface material | Melamine |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1171 x 863 mm |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5 kg |
| Depth | 14 mm |
| Width | 1200 mm |
| Height | 892 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Surface material | Melamine |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1171 x 863 mm |
| Product colour | White |
| Colour | |
| Product colour | White |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Nobo Essence whiteboard 1171 x 863 mm...
£155.15
£129.29
|
Popular
Bi-Office Earth Tripod Easel whiteboar...
£220.55
£183.79
|
Hot Product
Q-CONNECT Q-CONNECT DRYWIPE BRD 1200MM...
£194.30
£161.92
|
Bestseller
Q-CONNECT KF01080 whiteboard 1200 x 90...
£177.05
£147.54
|
Bi-Office MA0307830 whiteboard 1800 x...
£142.88
£119.07
|
New
Bi-Office MA0347170 whiteboard 900 x 6...
£144.47
£120.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1915271
|
EA4676995
|
KF37017
|
KF01080
|
MA0307830
|
MA0347170
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Q-CONNECT
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
| Installation type |
Fixed
|
Portable
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
Melamine
|
N/A
|
N/A
|
Steel
|
Melamine
|
Steel
|





