We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard 150x100cm
SKU
1905212
£249.74
£208.12
In stock
0 available
SKU: 1905212
EAN: 5028252504904
Essence Steel Magnetic Whiteboard 150x100cmEssence Steel Magnetic Whiteboard 150x100cm
- Steel magnetic whiteboard surface delivering an increased erasability, for frequent use.
- Size: 150x100cm
- Bordered by an anodised aluminum trim
- Fixed with a through corner wall mounting
- Complete with a whiteboard pen tray
- 15 year surface guarantee
Categories: Whiteboards, Magnetic
Steel magnetic whiteboard with an anodised aluminum trim. Fixed by a through corner wall mounting and supplied with a whiteboard pen tray. The painted steel magnetic whiteboard surface delivers an increase level of erasability for frequent use. Size: 150x100cm.
| Features | |
|---|---|
| Frame | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1500 x 1000 mm |
| Product colour | White |
| Packaging data | |
| Package width | 1075 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 1640 mm |
| Package weight | 11.2 kg |
| Technical details | |
| Package width | 1075 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 1640 mm |
| Frame | Yes |
| Country of origin | Portugal |
| Magnetic | Yes |
| Surface material | Steel |
| Frame material | Aluminium |
| Orientation | Horizontally |
| Installation type | Fixed |
| Working area | 1500 x 1000 mm |
| Package weight | 11.2 kg |
| Product colour | White |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Packaging content | |
| Pen tray included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
| Country of origin | Portugal |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Nobo Essence Steel Magnetic Whiteboard...
£249.74
£208.12
|
Popular
Bi-Office Earth Tripod Easel whiteboar...
£220.55
£183.79
|
BI-OFFICE MAG WHTBRD 1800X1200 ALUM
£300.91
£250.76
|
Recommended
Q-CONNECT Q-CONNECT MAGNETIC DRY WIPE...
£271.67
£226.39
|
New
Bi-Office MA1512170 whiteboard 1500 x...
£234.25
£195.21
|
Hot Product
Bi-Office MA0507170 whiteboard 1200 x...
£236.24
£196.87
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1905212
|
EA4676995
|
MB8506186
|
KF01081
|
MA1512170
|
MA0507170
|
| Manufacturer |
Nobo
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
Q-CONNECT
|
Bi-Office
|
Bi-Office
|
| Installation type |
Fixed
|
Portable
|
N/A
|
N/A
|
Fixed
|
Fixed
|
| Surface material |
Steel
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Melamine
|
Steel
|





