We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
SKU
409907457
£10.42
£8.68
In stock
0 available
SKU: 409907457
EAN: 0840056137950
USB-C PD Wall Adapter (EU)USB-C PD Wall Adapter (EU)
Category: Mobile Device Chargers
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 409907457 |
| EAN | 0840056137950 |
| Manufacturer | Mophie |
| Availability | In Stock |
Accelerated charging for USB-C devices in Europe. The Mophie 20W USB-C Wall Adapter is compatible with Mophie products with a USB-C connector, smartphones, wearables, tablets and other USB devices. It has a solid construction built using quality materials to ensure maximum performance and connectivity and is capable of 18W fast charge to QC compatible d
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet, Wearables |
| Power source type | AC |
| Wireless charging | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Maximum power | 20 W |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet, Wearables |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 39 mm |
| Depth | 78.7 mm |
| Height | 27 mm |
| Weight | 70 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
mophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
£10.42
£8.68
|
New
2-Power UMC0014A mobile device charger
£11.95
£9.96
|
Bestseller
StarTech.com Dual-Port USB Car Charger...
£15.52
£12.93
|
Hot Product
Microconnect USB3.1CA1SETW mobile devi...
£15.22
£12.68
|
Popular
Microconnect PETRAVEL43 mobile device...
£9.94
£8.28
|
Microconnect PETRAVEL44 mobile device...
£12.79
£10.66
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
409907457
|
UMC0014A
|
USB2PCARBKS
|
USB3.1CA1SETW
|
PETRAVEL43
|
PETRAVEL44
|
| Manufacturer |
Mophie
|
2-Power
|
StarTech.com
|
Microconnect
|
Microconnect
|
Microconnect
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|
Indoor
|
Indoor
|





