We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect Power cord South Africa Type B+C - C13, black, Big Plug, H05VV-F 3G 0.75 mm², 10A-250V, 1.8 m 0.5 m C13 coupler
SKU
MC-SAFBC-C13018
£7.44
£6.20
In stock
0 available
SKU: MC-SAFBC-C13018
EAN: 5715328199231
Power cord South Africa Type B+C – C13, black, Big Plug, H05VV-F 3G 0.75 mm², 10A–250V, 1.8 mPower cord South Africa Type B+C – C13, black, Big Plug, H05VV-F 3G 0.75 mm², 10A–250V, 1.8 m
Category: Power Cables
| SKU | MC-SAFBC-C13018 |
|---|---|
| EAN | 5715328199231 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Power cord South Africa Type B+C – C13, black, Big Plug, H05VV-F 3G 0.75 mm², 10A–250V, 1.8 m
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 161 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect Power cord South Africa T...
£7.44
£6.20
|
Recommended
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MC-SAFBC-C13018
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88544
|
88546
|
88516
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





