We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE141520 power cable Black 2 m C19 coupler C20 coupler
SKU
PE141520
£9.31
£7.76
In stock
0 available
SKU: PE141520
EAN: 5704327169475
Extension Cord C19 - C20, 2mExtension Cord C19 - C20, 2m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
Category: Power Cables
| SKU | PE141520 |
|---|---|
| EAN | 5704327169475 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power cord can be used for to extend another power cable to a PDU or UPS system.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C20 coupler |
| Connector 1 | C19 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Core size | 1.5 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C20 coupler |
| Connector 1 | C19 coupler |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 344 g |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 328 g |
| Packaging data | |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 121 mm |
| Package height | 48 mm |
| Package weight | 328 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect PE141520 power cable Blac...
£9.31
£7.76
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.86
£8.22
|
Recommended
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£10.98
£9.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE141520
|
FRU42T5035
|
88546
|
88516
|
SVUSBPOWERUK
|
PE120450R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|
StarTech.com
|
Microconnect
|





