We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE110805 power cable Black 0.5 m Power plug type B C5 coupler
SKU
PE110805
£3.16
£2.63
In stock
0 available
SKU: PE110805
EAN: 5704174873204
Power Cord US Type B - C5, 0,5mPower Cord US Type B - C5, 0,5m
- Can be used in Canada, Mexico, Taiwan, USA
Category: Power Cables
| SKU | PE110805 |
|---|---|
| EAN | 5704174873204 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This US Power cord with IEC-60320-C5, which is also called “Mickey Mouse” enables you to connect your laptop or power supply to a US power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 0.5 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | SVT |
| Core size | 0.83 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type B |
| Cable length | 0.5 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 15 A |
| Input voltage | 125 V |
| Input current | 15 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 92 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 102 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 102 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 15 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE110805 power cable Blac...
£3.16
£2.63
|
Hot Product
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Recommended
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.74
£3.12
|
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.74
£3.12
|
Bestseller
Microconnect PE090818 power cable Blac...
£4.18
£3.48
|
Microconnect PE010418AUSTRALIA power c...
£3.59
£2.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE110805
|
2119140
|
301152
|
371131
|
PE090818
|
PE010418AUSTRALIA
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Epson
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Microconnect
|
Microconnect
|





