We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE090818 power cable Black 2 m Power plug type G C5 coupler
SKU
PE090818
£4.18
£3.48
In stock
0 available
SKU: PE090818
EAN: 5705965915110
Power Cord UK Type G - C5, 2mPower Cord UK Type G - C5, 2m
- Can be used in Cyprus, Great Britain (UK), Hong Kong, Ireland, Malaysia, Singapore
Category: Power Cables
| SKU | PE090818 |
|---|---|
| EAN | 5705965915110 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This UK Power cord with IEC-60320-C5, which is also called “Mickey Mouse” enables you to connect your laptop or power supply to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | Power plug type G |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 13 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 13 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 266 g |
| Package width | 243 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 230 g |
| Packaging data | |
| Package width | 243 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 230 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 13 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Microconnect PE090818 power cable Blac...
£4.18
£3.48
|
Recommended
Microconnect PE010818SOUTHAFRICA2 powe...
£4.79
£3.99
|
Cables Direct RB-310 power cable Black...
£4.75
£3.96
|
Hot Product
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Popular
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£5.52
£4.60
|
Lenovo 42T5008 power cable Black 1 m
£5.50
£4.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE090818
|
PE010818SOUTHAFRICA2
|
RB-310
|
2119140
|
PXT101EUR
|
42T5008
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
StarTech.com
|
Lenovo
|





