We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE0771903 power cable Black 3 m Power plug type E+F C19 coupler
SKU
PE0771903
£10.51
£8.76
In stock
0 available
SKU: PE0771903
EAN: 5706998900302
Power Cord Schuko Angled - C19, 3mPower Cord Schuko Angled - C19, 3m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE0771903 |
|---|---|
| EAN | 5706998900302 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord enables you to power your computer or server room devices from a grounded power device.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C19 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 16 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 481 g |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 326 g |
| Packaging data | |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 158 mm |
| Package height | 61 mm |
| Package weight | 326 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 16 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Microconnect PE0771903 power cable Bla...
£10.51
£8.76
|
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Popular
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
Bestseller
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.86
£8.22
|
Hot Product
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£10.98
£9.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE0771903
|
FRU42T5035
|
PWR0004E
|
88516
|
SVUSBPOWERUK
|
PE120450R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
2-Power
|
C2G
|
StarTech.com
|
Microconnect
|





