We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE040604 power cable Black 0.4 m C13 coupler C14 coupler
SKU
PE040604
£7.63
£6.36
In stock
0 available
SKU: PE040604
EAN: 5712505334010
Extension Cord C14 - C13, 0.4mExtension Cord C14 - C13, 0.4m
- Can be used for powering computers, servers and other network devices
- LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
Category: Power Cables
| SKU | PE040604 |
|---|---|
| EAN | 5712505334010 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This Extension Power Cord are used to connect computers, monitors and projector etc
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.4 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Conductor material | Copper |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | C14 coupler |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.4 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 60 g |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 84 g |
| Packaging data | |
| Package width | 274 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 84 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Country of origin | China |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE040604 power cable Blac...
£7.63
£6.36
|
Recommended
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£7.07
£5.89
|
New
C2G 3m 16 AWG European Power Cord (IEC...
£6.20
£5.17
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Hot Product
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE040604
|
FRU42T5035
|
PXT101UK
|
88544
|
88546
|
88516
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
StarTech.com
|
C2G
|
C2G
|
C2G
|





