We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE030712 power cable Black 1.2 m Power plug type C C7 coupler
SKU
PE030712
£2.94
£2.45
In stock
0 available
SKU: PE030712
EAN: 5704327465706
Power Cord EU Type C - C7, 1.2mPower Cord EU Type C - C7, 1.2m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE030712 |
|---|---|
| EAN | 5704327465706 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
This EU power cord is mostly used for home entertainment devices like radio, televisions and a lot more.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 1.2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 0.75 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C7 coupler |
| Connector 1 | Power plug type C |
| Cable length | 1.2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 72 g |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 76 g |
| Packaging data | |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 47 mm |
| Package weight | 76 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 2.5 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE030712 power cable Blac...
£2.94
£2.45
|
Cables Direct RB-249 power cable Black...
£2.46
£2.05
|
Hot Product
Epson AC Cable, EURO cable
£3.60
£3.00
|
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.74
£3.12
|
Recommended
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.74
£3.12
|
Bestseller
Microconnect PE090818 power cable Blac...
£4.18
£3.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE030712
|
RB-249
|
2119140
|
301152
|
371131
|
PE090818
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Cables Direct
|
Epson
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Microconnect
|





