We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE011330 power cable Black 3 m Power plug type E+F 2 x C13 coupler
SKU
PE011330
£9.70
£8.08
In stock
0 available
SKU: PE011330
EAN: 5712505147658
Power Cord Schuko Splitter - 2 x C13, 3mPower Cord Schuko Splitter - 2 x C13, 3m
- Approved for all European Countries
Category: Power Cables
| SKU | PE011330 |
|---|---|
| EAN | 5712505147658 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Schuko Power cord splitter enables you to connect two PC’s, two monitors or two projectors to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Cable type | H05VV-F |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | 2 x C13 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 519 g |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 440 g |
| Packaging data | |
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 440 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Microconnect PE011330 power cable Blac...
£9.70
£8.08
|
Recommended
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
2-Power PWR0004E power cable Black C5...
£14.41
£12.01
|
Bestseller
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.86
£8.22
|
Hot Product
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£10.98
£9.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE011330
|
FRU42T5035
|
PWR0004E
|
88516
|
SVUSBPOWERUK
|
PE120450R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
2-Power
|
C2G
|
StarTech.com
|
Microconnect
|





