We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Microconnect PE010420 power cable Black 3 m Power plug type E+F C15 coupler
SKU
PE010420
£9.35
£7.79
In stock
0 available
SKU: PE010420
EAN: 5711045410222
Power Cord Schuko Angled - C15, 3mPower Cord Schuko Angled - C15, 3m
Category: Power Cables
| SKU | PE010420 |
|---|---|
| EAN | 5711045410222 |
| Manufacturer | Microconnect |
| Availability | In Stock |
Schuko (CEE 7/7) connection cables are approved for European countries like Germany, France, Austria and many others. This Power cord enables you to connect a monitor, PC or a projector to a power source.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of cable cores | 3 |
| Core size | 1 mm² |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C15 coupler |
| Connector 1 | Power plug type E+F |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Maximum current | 10 A |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 462 g |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 324 g |
| Packaging data | |
| Package width | 271 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 65 mm |
| Package weight | 324 g |
| Technical details | |
| Maximum current | 10 A |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
You may also be interested in
| Product |
Microconnect PE010420 power cable Blac...
£9.35
£7.79
|
Recommended
Lenovo 42T5035 Black 1 m
£11.11
£9.26
|
Popular
C2G 5m Power Cable Black CEE7/7 C13 co...
£7.56
£6.30
|
Bestseller
C2G 5m Power Cable Black BS 1363 C13 c...
£8.47
£7.06
|
New
StarTech.com Spare 5V DC UK Power Adap...
£9.86
£8.22
|
Hot Product
Microconnect PE120450R power cable Bla...
£10.98
£9.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PE010420
|
FRU42T5035
|
88546
|
88516
|
SVUSBPOWERUK
|
PE120450R
|
| Manufacturer |
Microconnect
|
Lenovo
|
C2G
|
C2G
|
StarTech.com
|
Microconnect
|





