We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LogiLink UA0106 storage drive enclosure Black 2.5" USB powered
SKU
UA0106
£15.88
£13.23
In stock
0 available
SKU: UA0106
EAN: 4052792005806
External HardDisk enclosure 2,5 Inch S-ATA USB 3.0 AluExternal HardDisk enclosure 2,5 Inch S-ATA USB 3.0 Alu
Category: HDD/SSD enclosures
| SKU | UA0106 |
|---|---|
| EAN | 4052792005806 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | In Stock |
External aluminum case from LogiLink for installation and operation of 2.5 inch S-ATA hard drives. Standard size. Compatible with all notebook hard drives. Connection via PC or notebook via the fast USB 3.0 Super Speed interface. USB stands for Universal Serial Bus and is working with a transfer rate of up to 5 Gbit/s. The connection is simple and the device is recognized by modern operating systems automatically.
| Storage | |
|---|---|
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | 2.5" |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Hot-swap | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 1 |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Technical details | |
| Supported data transfer rates | 12/480 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Material | Aluminium |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| USB powered | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Design | |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| USB powered | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power | |
|---|---|
| USB powered | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 200 g |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows 2000/2003/XP/Vista/7 |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 200 g |
| Other features | |
| Supported data transfer rates | 12/480 Mbit/s |
| Package dimensions (WxDxH) | 177 x 132 x 38 mm |
| Compatible operating systems | Windows 2000/2003/XP/Vista/7 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
LogiLink UA0106 storage drive enclosur...
£15.88
£13.23
|
Popular
Siig JU-SA0D12-S1 storage drive enclos...
£23.63
£19.69
|
Bestseller
Sandberg USB 3.0 to SATA Box 2.5'...
£12.70
£10.58
|
Hot Product
CoreParts MSUB3304 storage drive enclo...
£18.66
£15.55
|
CoreParts MSUB3303 storage drive enclo...
£15.44
£12.87
|
CoreParts K3568 storage drive enclosur...
£19.92
£16.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UA0106
|
JU-SA0D12-S1
|
133-89
|
MSUB3304
|
MSUB3303
|
K3568
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Siig
|
Sandberg
|
CoreParts
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Storage drive size |
N/A
|
N/A
|
2.5 "
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Supported storage drive interfaces |
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
mSATA
|
N/A
|
N/A
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
HDD/SSD enclosure
|
HDD/SSD enclosure
|
HDD/SSD enclosure
|
N/A
|





