We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CoreParts K3568 storage drive enclosure Black
SKU
K3568
£19.92
£16.60
In stock
0 available
SKU: K3568
EAN: 6921271214603
Support all SATA HDD up to 10TB Slide type, LED indicator, Easy to open and close. Super speed up to 5Gbps, ABS Plastic, Support U.A.S.PSupport all SATA HDD up to 10TB Slide type, LED indicator, Easy to open and close. Super speed up to 5Gbps, ABS Plastic, Support U.A.S.P
Category: HDD/SSD enclosures
| SKU | K3568 |
|---|---|
| EAN | 6921271214603 |
| Manufacturer | CoreParts |
| Availability | In Stock |
This enclosure is very handy for 3.5" Hard drives that support a data transfer up to 5Gbps.
- It has a USB3.0 output
- ABS Plastic
-Tool free open and close: Slide Design
-Support all SATA HDD up to 10TB
-With LED lights
-USB Cable included
-Black color
-On/Off Button
-Use external power adapter (included)
-Data Output:BM TO USB-A
- It has a USB3.0 output
- ABS Plastic
-Tool free open and close: Slide Design
-Support all SATA HDD up to 10TB
-With LED lights
-USB Cable included
-Black color
-On/Off Button
-Use external power adapter (included)
-Data Output:BM TO USB-A
| Technical details | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Packaging data | |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 40 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 120 g |
| Width | 111 mm |
| Depth | 181 mm |
| Height | 32 mm |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 40 mm |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
CoreParts K3568 storage drive enclosur...
£19.92
£16.60
|
Siig JU-SA0D12-S1 storage drive enclos...
£23.63
£19.69
|
Bestseller
StarTech.com M.2 SSD Enclosure for M.2...
£24.64
£20.53
|
Recommended
Manhattan M.2 NVMe SSD Enclosure, USB-...
£25.74
£21.45
|
Popular
CoreParts MSUB3302 storage drive enclo...
£26.98
£22.48
|
CoreParts MSACSC/USB3.0 storage drive...
£26.98
£22.48
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K3568
|
JU-SA0D12-S1
|
SM2NGFFMBU33
|
130530
|
MSUB3302
|
MSACSC/USB3.0
|
| Manufacturer |
CoreParts
|
Siig
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
CoreParts
|
CoreParts
|
| Storage drive size |
N/A
|
N/A
|
M.2 "
|
M.2 "
|
N/A
|
N/A
|
| Supported storage drive interfaces |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
M.2
|
mSATA
|
M.2
|
| Product type |
N/A
|
N/A
|
SSD enclosure
|
SSD enclosure
|
HDD/SSD enclosure
|
SSD enclosure
|





