We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Integral 16GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS READ
SKU
INSDH16G-100V10
£6.74
£5.62
In stock
0 available
SKU: INSDH16G-100V10
EAN: 5055288441248
16GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS READ16GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 UP TO 100MBS READ
- Video Speed Class 10 (V10)
- UHS-I, Class 1 specification
- Complete with free protective case
- 5 year warranty
Category: Memory Cards
Perfect for digital cameras and camcorders - speeds up to 100MB/s* for quick data transfer and reliable photography.
Integral High Speed SDHC and SDXC cards are a perfect fit for your digital camera, camcorder and SD compatible PC. With speeds up to 100MB/s* you can enjoy quick data transfer and reliable photography with these fast SD cards.
Integral High Speed SDHC and SDXC cards are a perfect fit for your digital camera, camcorder and SD compatible PC. With speeds up to 100MB/s* you can enjoy quick data transfer and reliable photography with these fast SD cards.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 16 GB |
| Read speed | 100 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash card type | SD |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black, Blue |
| Features | |
| Product colour | Black, Blue |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black, Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 16 GB |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | UKCA |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 2.7,3.6 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 24 mm |
| Depth | 2.1 mm |
| Height | 32 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 92 mm |
| Package type | Blister |
| Package height | 6.5 mm |
| Package depth | 138 mm |
| Package weight | 13 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Compliance certificates | UKCA |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Integral 16GB SDHC UHS-1 U1 CL10 V10 U...
£6.74
£5.62
|
New
Hypertec HYSHC01032G-C10 memory card 3...
£9.86
£8.22
|
Popular
Intenso 4GB SDHC Class 10
£6.35
£5.29
|
Recommended
ADATA Premier SDHC UHS-I U1 Class10 16GB
£5.41
£4.51
|
Integral 256MB SD INDUSTRIAL -40+85 SLC
£8.42
£7.02
|
Hot Product
CoreParts CPMICROSDHC10-4GB memory car...
£9.53
£7.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
INSDH16G-100V10
|
HYSHC01032G-C10
|
3411450
|
ASDH16GUICL10-R
|
INISD256MSLC
|
CPMICROSDHC10-4GB
|
| Manufacturer |
Integral
|
Hypertec
|
Intenso
|
ADATA
|
Integral
|
CoreParts
|
| Flash card type |
SD
|
SDHC
|
SDHC
|
SDHC
|
N/A
|
MicroSD
|
| Flash memory class |
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
16GB to 24GB
|
32GB to 48GB
|
4GB to 5GB
|
16GB to 24GB
|
N/A
|
4GB to 5GB
|





