We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
i-stay Launch Slim-line 40.6 cm (16") Briefcase Black
SKU
IS0102
£84.80
£70.67
In stock
0 available
SKU: IS0102
EAN: 5025434001022
i-stay Launch Slim-line, 15.6" - 16", 12 kg max, 38.5 x 31 x 6.5 cmi-stay Launch Slim-line, 15.6" - 16", 12 kg max, 38.5 x 31 x 6.5 cm
Categories: Carry Cases, Bags
| SKU | IS0102 |
|---|---|
| EAN | 5025434001022 |
| Manufacturer | i-Stay |
| Availability | In Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
Classy and elegant, this laptop bag is perfect for everyone! Its sleek look makes it great for school, work or travel.
- Gun metal fittings
- Front zip pocket
- Up to 16" padded laptop compartment with organiser section
- Trolley retainer strap
- Complete with i-stay non slip strap - commended by The Royal College of Chiropractors
- Finest quality fixtures, fittings and materials used (100% Nylon for the bag, 100% polyester for the strap webbing)
- Water resistant material
- Suitable for carrying weights up to 12Kg!
- Gun metal fittings
- Front zip pocket
- Up to 16" padded laptop compartment with organiser section
- Trolley retainer strap
- Complete with i-stay non slip strap - commended by The Royal College of Chiropractors
- Finest quality fixtures, fittings and materials used (100% Nylon for the bag, 100% polyester for the strap webbing)
- Water resistant material
- Suitable for carrying weights up to 12Kg!
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 385 mm |
| Weight | 800 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 380 x 30 x 280 mm |
| Height | 310 mm |
| Depth | 65 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Number of front pockets | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Metal, Nylon, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Briefcase |
| Expandable | No |
| Number of front pockets | 1 |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Metal, Nylon, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Metal, Nylon, Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Briefcase |
| Handle(s) | Yes |
| Front pocket | Yes |
| Other features | |
| Handle(s) | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
i-stay Launch Slim-line 40.6 cm (16&qu...
£84.80
£70.67
|
Hot Product
Gino Ferrari JUNO 16IN LAPTOP BKPACK BLK
£72.84
£60.70
|
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£111.10
£92.58
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£77.46
£64.55
|
MONOLITH LAPTOP BACKPACK LTWGHT BLK
£79.19
£65.99
|
New
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£80.94
£67.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
IS0102
|
GF501
|
1500234
|
TSB700EU
|
3205
|
600631
|
| Manufacturer |
i-Stay
|
Gino Ferrari
|
Kensington
|
Targus
|
MONOLITH
|
Wenger/SwissGear
|
| Maximum screen size compatibility |
N/A
|
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
N/A
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
N/A
|
Backpack
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|





