We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
i-stay Launch Ladies 40.6 cm (16") Ladies case Purple
SKU
Is0126
£88.64
£73.87
In stock
0 available
SKU: Is0126
EAN: 5025434001268
Launch Ladies, 16", 900gLaunch Ladies, 16", 900g
Categories: Carry Cases, Bags
| Maximum screen size | 16 " |
|---|---|
| Material | Nylon,Polyester |
| Case type | Ladies case |
| Product main colour | Purple |
| SKU | Is0126 |
| EAN | 5025434001268 |
| Manufacturer | i-Stay |
| Availability | In Stock |
Finally a stylish laptop bag for ladies! The i-stay ladies laptop case is the ideal business bag for ladies on the move. It not only features a fully padded laptop compartment for laptops up to 16 inches, it also has an internal neoprene pocket for tablets up to 11 inches. The large front zip pocket has a fantastic organiser section and the case is complimented by the i-stay non-slip bag strap which has been commended by the Royal College of Chiropractors.
- Gun metal fittings
- Front zip pocket
- Organiser zip pocket with space for business cards, pens and a USB device
- Padded laptop compartment - up to 16"
- Internal pocket suitable for netbook/iPad upto 11", size W28cm x H22cm
- Carry handles
- Complete with i-stay non slip strap - commended by The Royal College of Chiropractors
- Finest quality fixtures, fittings and materials used (100% Nylon for the bag, 100% polyester for the strap webbing)
- Water resistant material
- Also available in Black
- Suitable for carrying weights up to 12Kg
- Gun metal fittings
- Front zip pocket
- Organiser zip pocket with space for business cards, pens and a USB device
- Padded laptop compartment - up to 16"
- Internal pocket suitable for netbook/iPad upto 11", size W28cm x H22cm
- Carry handles
- Complete with i-stay non slip strap - commended by The Royal College of Chiropractors
- Finest quality fixtures, fittings and materials used (100% Nylon for the bag, 100% polyester for the strap webbing)
- Water resistant material
- Also available in Black
- Suitable for carrying weights up to 12Kg
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Width | 370 mm |
| Weight | 900 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 380 x 30 x 280 mm |
| Height | 330 mm |
| Depth | 90 mm |
| Features | |
| Product main colour | Purple |
| Case type | Ladies case |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Case type | Ladies case |
| Material | Nylon, Polyester |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Shoulder strap | Yes |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Front pocket | Yes |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Nylon, Polyester |
| Shoulder strap | Yes |
| Case type | Ladies case |
| Front pocket | Yes |
| Packaging content | |
| Quantity | 1 |
| Packaging data | |
| Quantity | 1 |
You may also be interested in
| Product |
New
i-stay Launch Ladies 40.6 cm (16"...
£88.64
£73.87
|
Hot Product
Gino Ferrari JUNO 16IN LAPTOP BKPACK BLK
£72.84
£60.70
|
Popular
Kensington Contour 15.6'' La...
£111.10
£92.58
|
Bestseller
Targus TSB700EU laptop case 39.6 cm (1...
£77.46
£64.55
|
MONOLITH LAPTOP BACKPACK LTWGHT BLK
£79.19
£65.99
|
Recommended
Wenger/SwissGear 600631 laptop case 40...
£80.94
£67.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
Is0126
|
GF501
|
1500234
|
TSB700EU
|
3205
|
600631
|
| Manufacturer |
i-Stay
|
Gino Ferrari
|
Kensington
|
Targus
|
MONOLITH
|
Wenger/SwissGear
|
| Maximum screen size compatibility |
15" to 16"
|
N/A
|
15" to 16"
|
15" to 16"
|
N/A
|
N/A
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
Polyester
|
Polyester
|
N/A
|
N/A
|
| Case type |
Ladies case
|
N/A
|
Backpack
|
Backpack
|
N/A
|
Backpack
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Universal
|
N/A
|
N/A
|
| Product main colour |
Purple
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|





