We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) RW 3yr Wty Digitally Signed Firmware HDD
SKU
R0Z01A
£452.29
£376.91
In stock
0 available
SKU: R0Z01A
EAN: 5715063859247
900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) Digitally Signed Firmware HDD900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) Digitally Signed Firmware HDD
Category: Internal Hard Drives
| Component for | PC |
|---|---|
| SKU | R0Z01A |
| EAN | 5715063859247 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (2.5in) Digitally Signed Firmware HDD
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 900 GB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight & dimensions | |
| Width | 192 mm |
| Weight | 910 g |
| Height | 95.3 mm |
| Depth | 241.3 mm |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Width (imperial) | 19.2 cm (7.56") |
| Height (imperial) | 9.52 cm (3.75") |
| Depth (imperial) | 24.1 cm (9.5") |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 192 x 241.3 x 95.2 mm (7.56 x 9.5 x 3.75") |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 900GB SAS 12G Enterprise 15K SFF (...
£452.29
£376.91
|
IBM 1.2TB 10k 6Gb SAS 2.5" intern...
£425.32
£354.43
|
Recommended
Origin Storage 600GB SAS 15K PWS T3600...
£384.71
£320.59
|
Hypertec 753874-B21-HY internal hard d...
£377.86
£314.88
|
Hot Product
DELL 43N12 internal hard drive 1.8 TB...
£548.21
£456.84
|
Popular
DELL RF9T8 internal hard drive 1.8 TB...
£666.54
£555.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
R0Z01A
|
00Y2507
|
DELL-600SAS/15-F22
|
753874-B21-HY
|
43N12
|
RF9T8
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
Origin Storage
|
Hypertec
|
DELL
|
DELL
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
≈ 750 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
over 2.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
≈ 1.5 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
PC
|
N/A
|
Server/workstation
|
N/A
|





