We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 861691-K21 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3.5" Serial ATA
SKU
861691-K21
£293.59
£244.66
In stock
0 available
SKU: 861691-K21
EAN: 5715063683484
HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDDHPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty Multi Vendor HDD
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 861691-K21 |
| EAN | 5715063683484 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HPE 1 TB, SATA 7.2K rpm, large form factor hard drive in a SmartCarrier with 1-year warranty
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | Serial ATA |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | Serial ATA |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 228.6 mm |
| Depth | 146.1 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 861691-K21 internal hard drive 6 T...
£293.59
£244.66
|
Hot Product
Lenovo FRU81Y9691 internal hard drive...
£244.40
£203.67
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£271.38
£226.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
861691-K21
|
FRU81Y9691
|
ACLK
|
ACLT
|
81Y9691
|
00Y2430
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
3.5 "
|
N/A
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
Serial ATA
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





