We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 793699-B21 internal hard drive 6 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
793699-B21
£406.27
£338.56
In stock
0 available
SKU: 793699-B21
EAN: 0888793749340
6 TB, SAS 12 Gb/s, 3.5", 7200 RPM, HDD6 TB, SAS 12 Gb/s, 3.5", 7200 RPM, HDD
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 793699-B21 |
|---|---|
| EAN | 0888793749340 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Do your servers need high-performance SAS disk drives for both your mission-critical and storage driven applications? HP SAS Hard Drives for enterprise and midline applications deliver high-performance solutions for hosting high transaction based applications. They are available in HP Smart Carrier, HP Standard Hot Plug Carrier and HP Non-hot Plug Carrier.
HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
HP SAS Hard Drives are available in a 2.5-inch Small Form Factor (SFF) and 3.5-inch Large Form Factor (LFF) and come in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements supporting enterprise and midline applications. The SAS interface was specifically engineered to deliver high availability where enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 6 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 146.1 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 219.2 mm |
| Depth | 254 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 793699-B21 internal hard drive 6 T...
£406.27
£338.56
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
Recommended
IBM 00Y2431 internal hard drive 900 GB...
£344.38
£286.98
|
IBM 900GB 2.5" 10k 6Gb SAS intern...
£328.51
£273.76
|
Hot Product
IBM 1.2TB 10k 6Gb SAS 2.5" intern...
£425.32
£354.43
|
Popular
Origin Storage 600GB SAS 15K PWS T3600...
£384.71
£320.59
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
793699-B21
|
ACLT
|
00Y2431
|
00Y2505
|
00Y2507
|
DELL-600SAS/15-F22
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
Origin Storage
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
≈ 750 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC
|





