We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653959-001 internal hard drive 3 TB 7200 RPM 3.5" SAS
SKU
653959-001
£325.33
£271.11
In stock
0 available
SKU: 653959-001
EAN: 5711045755149
3TB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), Midline, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products3TB hot-plug dual-port SAS hard disk drive - 7,200 RPM, 6Gb/sec transfer rate, 3.5-inch large form factor (LFF), Midline, SmartDrive Carrier (SC) - Not for use in MSA products
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/Workstation |
|---|---|
| SKU | 653959-001 |
| EAN | 5711045755149 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 3 TB |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Height | 170 mm |
| Depth | 26.8 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 653959-001 internal hard drive 3 T...
£325.33
£271.11
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£271.38
£226.15
|
IBM 00Y2431 internal hard drive 900 GB...
£344.38
£286.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653959-001
|
ACLK
|
ACLT
|
81Y9691
|
00Y2430
|
00Y2431
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD capacity |
over 2.5 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





