We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 653950-001-RFB internal hard drive 146 GB 15000 RPM 2.5" SAS
SKU
653950-001-RFB
£16.73
£13.94
In stock
0 available
SKU: 653950-001-RFB
EAN: 5715063154045
146GB, 2.5", SAS, 15000rpm146GB, 2.5", SAS, 15000rpm
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 653950-001-RFB |
|---|---|
| EAN | 5715063154045 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
Information technology professionals rely on HPE quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HPE provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Hard drive | |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Power | |
|---|---|
| Operating voltage | 5 V |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
HPE 653950-001-RFB internal hard drive...
£16.73
£13.94
|
HPE 450GB 6G SAS 10K rpm SFF (2.5-inch...
£22.32
£18.60
|
Bestseller
DELL 4WX8Y - REF internal hard drive 6...
£22.32
£18.60
|
Popular
DELL P6GJX - REF internal hard drive 6...
£22.32
£18.60
|
HPE 507127-B21-REF internal hard drive...
£18.96
£15.80
|
Hot Product
HP 785410-001-RFB internal hard drive...
£16.73
£13.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
653950-001-RFB
|
652572-B21-RFB
|
4WX8Y - REF
|
P6GJX - REF
|
507127-B21-REF
|
785410-001-REF
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
DELL
|
DELL
|
HPE
|
HP
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 100 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




