We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive internal hard drive 15000 RPM 3.5"
SKU
516828-B21-RFB
£56.32
£46.93
In stock
0 available
SKU: 516828-B21-RFB
EAN: 5712505337059
600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, Refurbished600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch) Dual Port Enterprise 3yr Warranty Hard Drive, Refurbished
Category: Internal Hard Drives
| SKU | 516828-B21-RFB |
|---|---|
| EAN | 5712505337059 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
HP SAS Enterprise and Midline hard drives deliver high performance solutions for hosting high transaction based applications. Available in HP hot plug carriers or non-hot plug. HP SAS Enterprise and Midline hard drives come in both 2.5-inch (SFF) and 3.5-inch (LFF) industry standard form factors and are available in a variety of capacity points to meet a wide range of requirements. The SAS interface was designed and engineered for high availability, enterprise-class data storage where performance, reliability and data integrity are crucial.
| Hard drive | |
|---|---|
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 6.8 ms |
| Track to track seek time | 0.2 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 600 GB |
| Average seek time | 3.5 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 110.7 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 26.4 mm |
| Depth | 188.7 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 600GB 6G SAS 15K rpm LFF (3.5-inch...
£56.32
£46.93
|
Popular
Lenovo 4XB0K12270 internal hard drive...
£61.97
£51.64
|
HPE 693648-B21-RFB internal hard drive...
£45.06
£37.55
|
CoreParts SA146005I833 internal hard d...
£71.41
£59.51
|
Hot Product
HPE 765464-B21-RFB internal hard drive...
£56.32
£46.93
|
Recommended
HPE 797277-B21-RFB internal hard drive...
£45.06
£37.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
516828-B21-RFB
|
4XB0K12270
|
693648-B21-RFB
|
SA146005I833
|
765464-B21-RFB
|
797277-B21-RFB
|
| Manufacturer |
HPE
|
Lenovo
|
HPE
|
CoreParts
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
HDD
|
N/A
|
HDD
|
HDD
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 100 GB
|
≈ 1 TB
|
over 2.5 TB
|
| HDD speed |
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
15000RPM and more
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
| Interface |
SAS
|
N/A
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
SAS
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|




