We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 508009-001 internal hard drive 500 GB 7200 RPM 2.5" SAS
SKU
508009-001
£331.68
£276.40
In stock
0 available
SKU: 508009-001
EAN: 5704327790785
500GB, 7200RPM, SAS, 2.5"500GB, 7200RPM, SAS, 2.5"
Category: Internal Hard Drives
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 508009-001 |
| EAN | 5704327790785 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | In Stock |
500GB hot-plug dual-port SAS hard disk drive.
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 500 GB |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Hot-Plug support | Yes |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Internal | Yes |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Hot-Plug support | Yes |
| Maximum data transfer rate | 600 Mbit/s |
| Internal | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE 508009-001 internal hard drive 500...
£331.68
£276.40
|
Recommended
IBM 600GB SAS 2.5" 10000RPM inter...
£317.40
£264.50
|
IBM ACLT internal hard drive 1 TB 7200...
£342.79
£285.66
|
Hot Product
IBM 1000GB SAS 2.5" internal hard...
£272.96
£227.47
|
Popular
IBM 00Y2430 internal hard drive 600 GB...
£271.38
£226.15
|
IBM 00Y2431 internal hard drive 900 GB...
£344.38
£286.98
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
508009-001
|
ACLK
|
ACLT
|
81Y9691
|
00Y2430
|
00Y2431
|
| Manufacturer |
HPE
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
IBM
|
| HDD capacity |
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
≈ 1 TB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
7200RPM to 10000RPM
|
10000RPM to 15000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD size |
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
2.5 "
|
| Component for |
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|





